Hirdetés
Hirdetés

Új betegség írható az e-cigi számlájára

Csábítóan színes, ízes, de szintén káros •  Fotó: Tuchiluș Alex

Csábítóan színes, ízes, de szintén káros

Fotó: Tuchiluș Alex

Noha az e-cigi káros következményeinek biztosabb feltérképezéséhez még több évnek kell eltelnie, mint amennyit magunk mögött tudhatunk a termék piacra dobása óta, az már biztos, hogy egy új betegség a számlájára írható: az EVALI. Mindezekről Ráduly Enikő főorvossal, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház pulmonológusával beszélgettünk.

Bodor Tünde

2024. augusztus 24., 11:552024. augusztus 24., 11:55

Kezdjük az alapoknál: az e-cigarettáknak két fajtája létezik – világosít fel a doktornő –,

  • egyikben a glicerinnel átitatott vatta felmelegítéséből származik a gőz, ami lehet nikotinos vagy nikotinmentes is,

  • a másikban pedig dohány van, amit egy fűtőszál melegít fel.

Utóbbi mindössze annyiban különbözik a hagyományos cigarettától, hogy nem 850, hanem 350 fokon ég a dohány. Annyival jobb, hogy hidegebb füstöt lélegez be a fogyasztó, de ez nem föltétlenül azt jelenti, hogy kevesebb kátrányt vagy egyéb káros anyagot juttat be a szervezetbe, ez ugyanis a további adalékanyagoknak is függvénye. Az biztos, hogy

nem a fogyasztók egészségének kímélése volt a gyártók célja, amikor piacra dobták az elekromos cigarettát, hanem pótolni akarták azt a bevételkiesést, ami azért keletkezett, mert egyre több helyről kiszorították a dohányosokat

– húzta alá a szakorvos. Így áthidaló megoldásként kitalálták az e-cigit, ami viszont szintén nikotint tartalmaz, így a függőséget fenntartja.

„A kutatások szerint a hagyományos cigarettát füstölők nem szoktak le az e-cigi kedvéért a dohányzásról, esetleg közülük néhányan, a legtöbben inkább felváltva nyúlnak a kétfajta cigihez” – tudtuk meg Ráduly Enikőtől. A gyártók főleg a 18–35 év közötti fiatalokat célozzák meg, ezért is van a kínálatban annyi gyümölcsös ízesítésű elektromos cigaretta.

Pandora szelencéje: az EVALI már kiszabadult

Ahhoz, hogy pontosan tudjuk, milyen káros hatásai lehetnek az elektromos cigarettáknak, még sok évi kutatás szükséges. „Gondoljuk csak meg, hogy az ötvenes években milyen menőnek tűntek a filmszínészek, amikor a filmekben cigarettáztak és mennyit reklámozták a cigarettát addig, míg az egyre határozottabb vészjelzések és a tüdőbetegségek megszaporodása után meg nem kezdődött a dohányzás kiszorítása, illetve az ellenkampány.

A függőség mentális részével foglalkozni kényelmetlen munka az egyén számára •  Fotó: László Ildikó Galéria

A függőség mentális részével foglalkozni kényelmetlen munka az egyén számára

Fotó: László Ildikó

Egereken végzett kísérletekben az már bizonyítható, hogy az e-cigiből a tüdőbe kerülő aerosolok (gőzök) bizonyos lipideket tömörítenek a makrofágokban (a védekezőképességet fenntartó sejtekben), így indirekt módon csökkentik a tüdő védekezőképességét a külső behatásokkal szemben. Mi több, napi körülbelül három órai és huzamosabb ideig (több hónapon át) tartó vapálás nyomán az egész szervezetben kialakul egy reaktív gyulladás, főleg az agyban, de általában is megnő a gyulladást jelző markerek mennyisége.

Mivel az Egyesült Államokban jóval hamarabb megjelent a piacon az e-cigi, mint nálunk, ott már 2020-ban bemutatott tanulmányok bizonyították, hogy új betegség terjed a felhasználók körében: az EVALI.

Idézet
Ez egy infuenzaszerű légúti betegség – de akár a koviddal is párhuzamba állítható, amely hasonló panaszokat okoz: fejfájás, láz, hidegrázás, köhögés a tünete.

De a komputertomográf azt is kimutatta, hogy a tüdőn olyan beszűrődést okoz, mint több más vírusos, fertőzéses megbetegedés” – figyelmeztetett a szakember.

Elterjedésének Amerikában volt egy csúcsa: 2020-ban 20 ezer esetet kezeltek sürgősségi szinten, haláleset is volt. A leginkább érintett pedig a 18–35 éves korosztály. Nemcsak a társbetegségekkel szenvedőknél, hanem

az előzmények nélküli megbetegedések esetében is súlyos eseteket regisztráltak.

Annyi előnye még van annak, hogy Európában később jelent meg az e-cigaretta, hogy az Európai Unió már nem is engedte importálni azokat az E-vitamin-acetát tartalmú e-cigarettákat, amelyek használói közül többen is megkapták az EVALI-t.

Sárga fogak, büdös lehelet és bőr – a fiatalok mumusa

Az Európai Uniónak 2040-re az a célja, hogy felnőjön egy nemdohányos generáció, a dohányzók aránya pedig visszaszoruljon öt százalékra. Ez a nemzedék már megkezdte az iskolát, és csak a korai nevelés ad jó esélyeket ebben a küzdelemben, vélekedik a doktornő, aki maga is jár iskolákba prevenciós céllal beszélni a dohányzás hatásáról.

Hirdetés

„A gyerekeknek nem csak a káros hatásokról beszélek, mert a fiatalokat nem hatja meg, hogy 40 év múlva megbetegedhetnek, kivéve, ha a szűkebb családban már van olyan, aki a következményektől szenved. De

Idézet
a sárga köröm, a büdös bőr és haj már elrettentő számukra, így ezt a megközelítést kell megerősíteni.”

A nikotinfüggőség mellett azonban föltétlenül foglalkozni kell a dohányzás mentális (pszicho-komportamentális) részével is. Azaz meg kell beszélni magunkkal, hogy (a nikotinfüggőségen túl) miért fontos számunkra a dohányzás: kapaszkodót nyújt, vagy kitölt egy bizonyos ürességet, esetleg magabiztosságot ad?

Meg kell győznünk magunkat, hogy ugyanolyan elfogadott emberek lehetünk a cigaretta nélkül is, illetve több vizet kell inni, sportolni kell –

minden a dohányzás által betöltött funkció pótolható egészségesebb módon is.

Egy gyermek születése vagy az arra való készülődés jó motiváció lehet a leszokásra, de az a hozzáállás, hogy „én is felnőttem, majd a gyerek eldönti, hogy akar-e dohányozni vagy sem”, nos, ez nem a legszerencsésebb az utódok egészségére nézve – zárja Ráduly doktornő a beszélgetést.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 04., szerda

Épp az 1977-es tragédia évfordulóján rengett a föld

A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerdán 2 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Épp az 1977-es tragédia évfordulóján rengett a föld
Hirdetés
2026. március 04., szerda

Újabb Bukarestből induló repülőjáratokat töröltek

A közel-keleti események miatt összesen 29 járatot töröltek szerdán a bukaresti repülőtereken az Egyiptomba, Izraelbe, Dubajba, Katarba, Libanonba és Ciprusba közlekedő útvonalon – tájékoztatott a fővárosi repülőtér-üzemeltető vállalat (CNAB).

Újabb Bukarestből induló repülőjáratokat töröltek
2026. március 04., szerda

Költségcsökkentési kényszerek szorításában a polgármesterek

A prefektus azon rendeletére várnak a polgármesterek, amely megszabja, hogy milyen létszámmal folytathatják az önkormányzati munkát. Alternatívaként nem sok megoldás mutatkozik, a béralap csökkentése szinte lehetetlen.

Költségcsökkentési kényszerek szorításában a polgármesterek
2026. március 03., kedd

Új szolgáltató lép be a lakossági gázpiacra

Belép a lakossági gázszolgáltatás piacára a legnagyobb román gázipari vállalat, a Romgaz – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál cikke alapján.

Új szolgáltató lép be a lakossági gázpiacra
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Visszatáncolt a miniszter, mégis lehetségesnek tartja a 10 lejes üzemanyagárat

Az üzemanyag literenkénti ára akár a 10 lejt is elérheti Romániában, ha a kőolaj világpiaci ára hordónként 120–130 dollárra emelkedik, és tovább nő a gázolaj tonnánkénti ára – jelentette ki kedden Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.

Visszatáncolt a miniszter, mégis lehetségesnek tartja a 10 lejes üzemanyagárat
2026. március 03., kedd

Dubaj a tűzvonalban – helyszíni beszámoló egy ott élő székelytől

Rakéták robbanására ébredtek Dubajban: egy székelyföldi származású, ott élő férfi a Rádió GaGának mesélt arról, milyen volt testközelből megtapasztalni a Közel-Keleten kiéleződött konfliktus első óráit, és hogyan reagált a város a támadásokra.

Dubaj a tűzvonalban – helyszíni beszámoló egy ott élő székelytől
2026. március 03., kedd

Továbbra sem vethető be Marosvásárhelyen a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító autó

A közlekedésügyi rendőrség válaszára vár a marosvásárhelyi önkormányzat, hogy kiderüljön mikor állhat újra munkába a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító vontatóautó. A szolgáltatást január végén szüntették be.

Továbbra sem vethető be Marosvásárhelyen a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító autó
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Több mint nyolcszáz medvét lőnének ki idén megelőző jelleggel

A szenátus közigazgatási bizottsága kedden kedvező jelentést fogadott el a barnamedve-kilövési kvótát meghatározó törvénytervezetről.

Több mint nyolcszáz medvét lőnének ki idén megelőző jelleggel
2026. március 03., kedd

Összefogás a tűzkárosult gelencei családért

Tűz pusztított egy gelencei háznál hétfőn hajnalban: a lángok felemésztették az otthon tetőszerkezetét, a melléképületeket és egy autót. Pap László és családja most segítségre szorul, hogy mihamarabb visszaköltözhessenek az épületbe.

Összefogás a tűzkárosult gelencei családért
2026. március 03., kedd

Kelemen Hunor: március 15. és 17. között megvitathatja a parlament a költségvetés-tervezetet

Ha a koalíciós pártok szerdán megállapodnak az állami költségvetés tervezetének végső formájáról, a parlament március 15. és 17. között megvitathatja a jogszabályjavaslatot – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor: március 15. és 17. között megvitathatja a parlament a költségvetés-tervezetet
Hirdetés