Fotó: Pál Árpád
Kénytelen szerződést bontani az udvarhelyi városvezetés az Aqua Nova Hargita vízszolgáltatóval, amely jelenleg az Urbana Rt. alvállalkozójaként végzi feladatát. A szerződésbontásra egy tavalyi törvénymódosítás miatt van szükség.
2017. május 02., 15:002017. május 02., 15:00
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy ez esetben
A felmerült problémák ellenére nem lesznek gondok az ivó-, illetve szennyvízhálózati rendszer működésével – ígéri a városvezetőség.
Udvarhelyen az Aqua Nova Hargita Kft. az Urbana Rt. alvállalkozójaként működteti az ivó- és a szennyvízhálózatot, ám egy tavalyi jogszabály-módosítás miatt a vízszolgáltató csak akkor láthatja el törvényesen feladatát, ha közvetlenül a polgármesteri hivatallal köt szerződést – magyarázta az Udvarhelyi Híradónak Derzsi László RMDSZ-es önkormányzati képviselő, hogy miért kell szerződést bontani a céggel.
Mint mondta,
A szerződésbontással kapcsolatos tervezet már szerepelt az áprilisi önkormányzati képviselő-testületi ülés napirendi pontjai között, ám azt vissza kellett vonni, mert a kérdésben nem volt konszenzus a frakciók között.
Derzsi hangsúlyozta, nem tud támogatni egy ilyen határozattervezetet, amíg nincs átlátható megoldás a szolgáltatás folyamatos biztosítására, illetve a dokumentumok felbontásának jogi és anyagi következményeire. Hozzátette, a probléma részletesebb áttárgyalását kérte.
Orbán Balázs, az MPP–EMNP koalíció frakcióvezető-helyettese megerősítette, az említett jogszabály-módosítás miatt valóban
Rámutatott, a hivatal jogi véleményezést kért a helyzetről, hogy jobban átláthassák a problémát és annak különféle vonatkozásait, ezért is kellett elhalasztani a szerződésbontással kapcsolatos határozattervezetet.
„Úgy fog az önkormányzati képviselők elé kerülni a szerződésbontásról szóló tervezet, hogy a testület már tudni fogja, mik a konkrét lépések, amelyek mentén problémák nélkül lezárható a folyamat. Magyarul: nem áll fenn annak a veszélye, hogy az udvarhelyiek vízszolgáltató nélkül maradnának bármilyen rövid időszakra is” – fogalmazott.
Megjegyezte, az is részét képezi a jogi véleményezésnek, hogy egyáltalán szükség van-e a szolgáltató eddig meg nem térült beruházásainak kifizetésére, és ha igen, mikor és mekkora összeget kellene erre fordítania a városnak. A probléma abból adódik, hogy az Aqua Nova Hargita húsz évre kötött szerződést az udvarhelyi szenny- és ivóvízhálózati rendszer üzemeltetésére, és a meghatározott időszak szerint tervezte meg beruházásait és azok megtérülését is. Ennek a ciklusnak csak a fele telt le mostanáig.
2015-ös munkálatok. Ki kell fizetni az Aqua Nova Hargita Kft.-nek az eddig meg nem térült befektetéseit
Fotó: Barabás Ákos
Orbán ugyanakkor nyomatékosította, a szerződésbontásra kizárólag a hatályos törvények miatt van szükség, szó sincs arról, hogy problémáik volnának a szolgáltatóval. Amint a szerződésbontás megtörtént, a hálózatműködtetés megoldása érdekében újabb közbeszerzési eljárást írnak ki, amelyen az Aqua Nova Hargita is részt vehet.
Pályázni fognak
„Ez egy olyan kellemetlen helyzet, ami senkinek sem felel meg, de a tavaly november végén történt törvénymódosítás miatt nincs mit tenni” – nyilatkozott a szerződésbontásról Ülkei Erika, az Aqua Nova Hargita Kft. marketingigazgatója. Hozzátette, hogy vállalatuknál a legfontosabb a törvények betartása. Mint mondta, csak az udvarhelyi szenny- és ivóvízhálózati rendszereket működtetik alvállalkozóként, így más településeken nincsenek problémák. A cég képviselője rámutatott, amennyiben új közbeszerzési eljárást ír ki a városvezetés a hálózatok működtetésére, ők is pályázni fognak.
Az Aqua Nova nagyjából 8,3 millió eurót fektetett be Székelyudvarhelyen, például hálózatbővítésekre és felújításokra, a szivattyúállomás felújítására. Ebből eddig körülbelül 6 millió euró még nem térült meg. Mint mondta, a város tulajdonában lévő ivóvíz- és szennyvízhálózatot is felújította cégük. A munkálatok megtérülését húsz évre tervezték, ám ha tíz év után szerződést bont a hivatal, akkor veszteséggel marad a szolgáltató. Ülkei Erika szerint a kifizetés kétféleképpen történhet meg: vagy a következő szolgáltató vállalja fel az összeg megtérítését, vagy a polgármesteri hivatal törleszt.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
szóljon hozzá!