Tikkadt szöcskenyájak Kápolnáson. Megúszták a vészt és a permetezést is a kápolnási gazdák
Fotó: Veres Nándor
Csökkent a szöcskék száma Kápolnásfalu környékén, a gazdák örülnek, hogy a segélykérés és az azonnali beavatkozás helyett a néhány napos kivárás mellett döntöttek. A rovarok ugyan kárt tettek a lucernában és más kétszikű vetett takarmányban, de a veszteség mértéke elenyésző a rovarirtós permetezés következményéhez képest.
2018. június 04., 21:552018. június 04., 21:55
Nem kérik a vészhelyzet elrendelését és rovarirtós permetezést a kápolnásfalusi gazdák, ugyanis már nem rajzanak olyan nagy számban a szöcskék a település környékén, mint néhány nappal korábban.
– számolt be a többnapos nyugtalan várakozás utáni helyzetről Péter Árpád. A helybéli gazdának két lucernása van a falu határában, és múlt héten mindkettőt ellepték a szöcskék, ám amikor csütörtökön lekaszálta és szemügyre vette területeit, azt tapasztalta, hogy csökkent a rovarok száma. Megbeszélést is tartottak akkor a helybéli gazdák, és úgy döntöttek,
Még mindig jelentős szöcskerajokkal találkozhatnak az utazók a Gyergyói-medencében, elsősorban Gyergyószárhegyről és Gyergyóremetéről érkeztek információk Hargita Megye Tanácsához – közölte az intézmény sajtóirodája.
„Jó, hogy nem kértünk permetezést, mert erősen meggyűjtöttük volna a bajunkat. Így nincs akkora kár, mint amekkora úgy lett volna” – fogalmazott a gazda. Elmondta,
Tetemes kiadás lett volna ez, hiszen a Kápolnás környéki mezőgazdasági területek többnyire kaszálók és legelők, amelyek a településen tartott mintegy 500 szarvasmarhának és 1000–2000 juhnak biztosítanak táplálékot.
Vészhelyzetet rendeltek el a szöcskeinvázió miatt, és rovarirtószeres permetezést végeztek Gyergyószéken. Kápolnásfaluban nehéz döntés előtt állnak a gazdák: ha kérik a permetezést, hetekig nem hajthatják ki a legelőre állataikat, de mi van, ha a szöcskék falnak fel mindent?
– tájékoztatott érdeklődésünkre Adrian Pănescu. Akkor mintegy 70 hektárnyi területen észleltek szokatlanul nagy szöcskerajzást Gyergyószárhegy, Gyergyóditró és Gyergyóalfalu környékén, és 20–25 hektárnyi, főként út menti területen végeztek rovarirtós permetezést – helyesbítette múlt heti közlését a Hargita Megyei Prefektusi hivatal szóvivője.
Mintegy ezer hektárra tehető az a terület, ahol szöcskerajok jelenlétéről számoltak be a Gyergyói-medencében. A Vasláb-Újfalu térsége mellett a Szárhegy-Ditró zóna jelentős, a vonulási irány pedig Remete, már onnan is jelezték a rovarok létét, akárcsak Kápolnásfalu határából.
A témával kapcsolatosan pénteken a megyei tanács sajtószolgálata is közleményt adott ki, melyben arról számolnak be, hogy még mindig jelentős szöcskerajokkal lehet találkozni a Gyergyói-medencében, elsősorban Gyergyószárhegyről és Gyergyóremetéről érkeztek hozzájuk erre vonatkozó információk. A közlemény ugyanakkor arról is hírt ad, hogy a szakemberek és a helybéliek szerint a térségben a román alföld irányából megjelentek az úgynevezett pásztormadarak, és ezeknek köszönhetően csökken majd a szöcskerajok nagysága, tehát a természet gondoskodik saját egyensúlyának helyreállításáról.
Egy hete tart a vészhelyzet
Mint arról már írtunk, a szöcskék május második felében jelentek meg tömegesen Gyergyószék egy részén, majd néhány nap múlva Kápolnásfalu környékéről is nagymértékű rajzásról tájékoztatták a megyei prefektusi hivatalt a polgármesterek. A szakértők május 25-ei helyszínelése után összeült a prefektusi hivatal irányítása alatt működő megyei vészhelyzeti bizottság, és a mezőgazdasági igazgatóság képviselőinek javaslata alapján kérelmezték a vészhelyzet elrendelését. A belügyminisztériumi jóváhagyást követően szombaton rovarirtós permetezéssel próbálták megfékezni a szöcskerajzást Gyergyószéken. A vegyszeres kezelésről értesítették a lakosságot és a környékbeli méhészeket, az érintett területeken huszonegy napra betiltották a legeltetést.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!