Fotó: Pál Árpád
A lakónegyedekben portyázó és fészkelő vetési varjakra panaszkodnak több székelyudvarhelyi városrészben. A problémáról hiába tudnak a városházán, a lakástulajdonosi társulásnak vásárolt varjúriasztó sem hozott eredményt.
2016. június 14., 21:022016. június 14., 21:02
Azt állítják a lakók, hogy hetek óta nem tudnak pihenni a károgó varjaktól, amelyeknek reggel hat órától éjfélig „be nem áll a csőrük”. Ezenkívül széthordják a szemetet, és szemtelenek is, a gyerekektől ellopják az élelmet, emellett lepiszkolnak mindent.
Értesültek a problémáról, közölte érdeklődésünkre Ülkei Zoltán, a polgármesteri hivatal urbanisztikai osztályának vezetője. Lépéseket is tettek a panaszok megoldása érdekében, de egyelőre eredménytelenül. Legutóbb, amikor tavasszal próbálták rendezni a helyzetet, marosvásárhelyi madárvédőktől kaptak figyelmeztetést, hogy a vetési varjú védett madárfaj.
„Mi sem úgy képzeltük el, hogy leverjük a fészküket vagy lövöldözünk rájuk, mint régen. A törvény is tiltja ezt” – fogalmazott az osztályvezető. Az, hogy védett madár a varjú, nem is volt fontos, hiszen egy 2011-ben életbe lépett törvény szerint költés idején minden madár védett az Európai Unió területén – fűzte hozzá. A polgármesteri hivatal képviselői ornitológusokkal is tanácskoztak, környezetvédőket is megkérdeztek, és a legjobb megoldásnak egy varjúriasztó tűnt, amit meg is vásároltak, majd átadták a Kórház-negyedi lakástulajdonosi társulásnak.
Sajnos nem hozta meg a kívánt eredményt a ragadozómadár-hangot utánzó riasztó, ráadásul a lakókat is zavarta az újabb zajforrás. A hivatal munkatársai továbbra sem alkalmazhatnak drasztikus megoldásokat, elfogadható praktikából viszont egyre kevesebb létezik. Most épp egy átiratot küldött a városháza a megyei környezetvédelmi ügynökséghez, amelyben szaktanácsot kértek az ügyben. Remélik, segítséget kapnak.
Noha a lakók közül többen csókákra panaszkodnak, Szabó József székelyudvarhelyi ornitológus hangsúlyozta, hogy a csóka nem összetévesztendő a vetési varjúval, hozzátéve, hogy utóbbi talált ideális fészkelőhelyet a Kórház-negyedben. Bár a csóka gyakran társul a vetési és a dolmányos varjúval, azoknál kisebb – magyarázta a szakember. A vetési varjú védett faj, ugyanis egyedszáma körülbelül tíz százalékára csökkent az 1980-ban élő állományénak. A költés és a fiókák kirepülése után el fogják hagyni a fészkek területét, s újból nyugodtak lehetnek a panaszosok jövő év márciusáig, magyarázta Szabó.
Ő egyébként a Kórház-negyedben élő varjak számát néhány tíz párra saccolja, ami éppen elég ahhoz, hogy nagy ricsajt csapjanak, de a szakember szerint hasznuk is van. Elmagyarázta, hogy a fészkekbe, amelyekből kiköltöztek a varjak, szívesen költözik macska- vagy fülesbagoly, amely egy csendes ragadozó: rágcsálókat, beteg állatokat pusztít el.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!