Az udvarhelyi családok idén is a már megszokott zöldségeket igénylik a közösségi kosárként ismert kezdeményezésben, azonban kis újítást várnak: szeretnének bazsalikomot, rukkolát és mángoldot, ugyanakkor kissé kevesebb salátát. A zöldségek mellett kiegészítő termékként tojást és biogyümölcsleveket is vásárolhatnak a városhoz közeli falvak gazdáitól. A 2012 őszén indult program évről évre nagyobb sikernek örvend Székelyudvarhelyen.
2016. február 29., 12:192016. február 29., 12:19
Az első években volt lemorzsolódás A székelyudvarhelyi közösség által támogatott mezőgazdaság elnevezésű projektben, és volt olyan év, amikor az időjárás keresztülhúzta számításaikat, ám a termelő és a fogyasztók közötti bizalom nem rendült meg. Mostanra kialakult egy állandó, tizennyolc udvarhelyi családot felölelő fogyasztói csoport, melyet négy éve egy malomfalvi termelő lát el zöldséggel, ugyanakkor további tizenkét család várja az új termelő csatlakozását. A szervezők már egyeztettek egy székelyszentkirályi nővel, aki megfelelő területtel rendelkezik ahhoz, hogy egy újabb tizennyolc családból álló csoportot ellásson zöldséggel. A termelő ebben az évben egyelőre tanulja, gyakorolja a szakmát, majd ősszel csatlakozik a programhoz. A gyergyószentmiklósi Ferencz Lehel kertészmérnök szakmai tanácsokkal látja el a termelőket, segít a növénytársítások, a vetésszerkezet megtervezésében, valamint a kórokozókkal szembeni vegyszermentes küzdelemben – tudtuk meg Sólyom Andreától, a program egyik szervezőjétől.
A termelővel ősszel támogatói szerződést kötnek, melynek értelmében vállalja a következő évre megegyezett terménymennyiség biztosítását. A megrendelő családok 220 lej előleget adnak a termőföld előkészítésére és a vetőmag megvásárlására, majd április végétől november végéig havonta 130 lejt fizetnek a terményért – közölte Tankó Ágnes társszervező.
November végén a fogyasztókkal és a termelővel közösen kiértékelik az idényt, majd a tapasztalatok alapján megtervezik a következő évi termelést. A megrendelők április végétől harmincegy héten át minden csütörtökön a Caritas Kossuth utcai székhelyén vehetik át kosarukat. A zöldségek mellett kiegészítő termékként tojást és biogyümölcsleveket is vásárolhatnak a városhoz közeli falvak gazdáitól.
Már készül a fóliaház
A malomfalvi Magyari Katalin saját szükségletre mindig termesztett zöldségeket. Amikor négy évvel ezelőtt megkeresték az ajánlattal, úgy gondolta, tudja teljesíteni a követelményeket, és családja bevonásával elvállalta az udvarhelyiek egészséges zöldségekkel való ellátását. A földet fia szántja traktorral, a fóliát férje készíti elő, a vetés és további gondozás az ő feladata – magyarázta. A huszonhat áras területen rengeteg a munka, de eddig jobbára sikerült előállítania a betervezett termést. A héten már a fóliaházat veti be paradicsom-, paprika-, saláta- és spenótmaggal, valamint dughagymával. Sólyom Andrea nemcsak szervezőként, hanem fogyasztóként is részt vesz a programban. Mivel a kosár tartalma túl sok neki, a fölösleget barátainak ajándékozza. A programnak köszönhetően a családok egyre kevesebb hústerméket, ellenben annál több zöldséget fogyasztanak.
Elvárások és tervek
Fontos kitétel, hogy a termelő lehetőleg 25–30 áras saját vagy hosszú távra bérelt területtel rendelkezzen, legyen legkevesebb 120 négyzetméternyi fóliája és öntözési lehetősége. Nem utolsó szempont, hogy a várostól számított távolság ne haladja meg a 25 km-t. Nyitottnak kell lennie a hagyományos, vegyszermentes kertészkedésre, a helyi vetőmagok használatára, valamint az újításokra. Ezenkívül fontos a program értékeinek elsajátítása, a hosszú távra tervezés és a rugalmasság is.
Tavaly sikeres év volt, mivel sem a ragya, sem a jég nem verte le a termést. A programot a következő évek során szeretnék kiterjeszteni Csíkszeredára, Gyergyószentmiklósra és Sepsiszentgyörgyre is. Ennek érdekében pályázni is szándékoznak – közölte Sólyom Andrea.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!