Fotó: Pál Árpád
Kovács Imre, Máréfalva polgármestere leaszfaltoztatná az utakat, folytatná az ivóvíz- és szennyvízhálózat bővítését, de támogatni fogja a gazdákat, és a sportra is nagy hangsúlyt fektetne. Ezek mellett prioritásként kezeli a főút menti járdák megépítését is.
2016. augusztus 18., 12:512016. augusztus 18., 12:51
– Harmincévesen Ön a legfiatalabb polgármester Udvarhelyszéken. Az esetleges tapasztalathiányt mivel tudja pótolni?
– Ha úgy vesszük, ugyanannyira vagyok tapasztalatlan, mit bármelyik polgármester, aki első mandátumát kezdte. Korábban Hargita Megye Tanácsánál, az agrárkamaránál dolgoztam öt évig, ahol nem azokat a feladatköröket végeztem, mint most, némileg mégis hasonlóknak mondhatók. Kezdő polgármesterként még nem látok bele minden munkakörbe, viszont a hivatal alkalmazottjai maximális hozzáállással segítenek, néha természetesen tanácsokat is kapok tőlük.
– Nyilván vannak előnyei is annak, hogy fiatal. Miben tud jobb lenni egy idősebb településvezetőnél?
– Amellett, hogy minden kérdésben kikérem munkatársaim véleményét, igyekszem folyamatosan újítani, más szemszögből szemlélni a problémákat. Folyamatosan tartom a kapcsolatot a községben élő fiatalokkal, hisz számukra is érdekes programokat szeretnénk szervezni. Átlátom a problémáikat, ahogyan a többi lakosét is: nekem is van egy közepes méretű gazdaságom, ahol ugyanazokkal a gondokkal szembesülök, mint ők. Látom, ha elromlott egy mezei út és javítani kell, de azt is, ha mondjuk nem érkeztek meg a gazdáknak szóló támogatások, és tenni kell valamit ez ügyben. Mindenki arról beszél, hogy a közösségfejlesztés a legfontosabb. Én egyedül nem tudom senkinek megváltoztatni a gondolkodását, nem mondhatom senkinek azt, hogy holnaptól jobb élete lesz, viszont tudok mutatni egy irányt.
Életrajzi adatok
Kovács Imre 1986. augusztus 5-én született Székelyudvarhelyen. Kolozsváron agrármérnöki, illetve marketing szakon diplomázott. Egy évig volt alkalmazott a Romániai Magyar Gazdák Egyesületénél, majd Hargita Megye Tanácsánál állt munkába, ahol megválasztásáig tevékenykedett. A kétgyerekes családapa hobbija az úszás és a kézilabda.
– Mik a legégetőbb problémák a községben, amiket mielőbb meg kell oldani?
– A helyi napköziben végeztünk némi átalakítást, és fontos, hogy a tanévkezdés előtt megkapjuk a közegészségügyi engedélyt. Ez már folyamatban van, napokon belül esedékes az érkezése. Fontos ugyanakkor az is, hogy Máréfalva Cekend-tető felőli részén továbbépítsük a járdát, ami elengedhetetlen a gyalogosok biztonsága szempontjából. Mielőbb korszerűsíteni kell a falu villanyhálózatát is. Az egyeztetések nyomán nagy esély van rá, hogy ez jövőre elkezdődik. A területek telekkönyvezésén is dolgozni kell, reméljük, hogy egyik szektorban már idén el tudjuk kezdeni a munkát, továbbá tűzoltó-felszereléseket is szeretnénk vásárolni. Ezek a problémák egyformán fontosak, viszont csak akkor lehet elkezdeni a megvalósításokat, ha pénz is van rájuk. Nincs miért sorrendet felállítani, hiszen megtörténhet, hogy valamire csak két év múlva nyílik lehetőség, de az is, hogy hamarabb.
– Tisztsége gyakorlása óta voltak már saját kezdeményezései?
– Az elmúlt időszakban – az alpolgármester segítségével – elkezdtük a mezei utak karbantartását. Több kilométeren sikerült járhatóbbá tenni az utakat. Mint már említettem, a napközi működtetéséhez szükséges engedélyek megszerzésén is dolgozunk, továbbá a támogatásokkal és egyéb lehetőségekkel kapcsolatos fórumot is szervezünk a gazdáknak, ahova szakembereket hívunk meg. Ezenkívül szüreti bált szervezünk, illetve a faluban élő szépkorúaknak egy találkozót.
– Mik a tervei az elkövetkező négy évre?
– Szeretnék leaszfaltoztatni több utat is, ennek érdekében pályázni fogunk a fejlesztési minisztériumnál. Nem akarok ugyanakkor gátat szabni az elődeim által megkezdett munkálatoknak sem, hiszen nem biztos, hogy ez jó lenne a településnek. Ilyen a községrendezési terv elkészítése, az ivóvíz-, illetve a szennyvízhálózat bővítése. Ezek már részben elkészültek, viszont akad még tennivaló. Beszélgetést szerveznék a helyi vendégfogadósokkal, hiszen a turizmus tekintetében is van hova fejlődnie Máréfalvának. Sok turista megfordul nálunk, mégsem maradnak többet pár percnél. A székely kapukról híres Máréfalvát programokkal, különböző tevékenységekkel kellene bemutatni nekik. El kell fogadni, hogy napjainkban megnőttek az igények a turisztikai csomagok terén. Ezek mellett lényeges volna a helyi termékek népszerűsítése is. Egyre kevesebb a fiatal a faluban, mindenki külföldön keres munkát, fontos, hogy ők is megértsék, itthon is lehet érvényesülni. A sport terén is erősíteni szeretném a települést, már tárgyaltam udvarhelyi kézilabdaedzőkkel, hogy nálunk is tartsanak edzéseket.
– Mint említette, az egyik legégetőbb probléma a főút menti járdák elkészítése. Hol tart a kivitelezés?
– Az emberek nyolcvan százaléka a főút melletti házakban lakik, ezért fontos, hogy biztonságuk érdekében mielőbb elkészüljön a járda. Két kilométeren már megépült a gyalogút, további egy kilométer van hátra. Ezt is elkészítjük, amint sikerül előteremteni a szükséges keretet. A járdaépítés előtt azonban le kell fektetni az ivóvíz- és szennyvízhálózati csöveket.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!