Fotó: Veres Nándor
A tizenkétezer ellenőrzésre váró – mezőgazdasági támogatásban részesülő – Hargita megyei parcella mindössze negyedét vizsgálták meg eddig a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársai.
2015. október 24., 13:262015. október 24., 13:26
Az elmúlt évekhez képest ezúttal nem műholdas képek alapján vizsgálják a területeket, hanem helyszíni ellenőrzés során nézik meg, hogy mindent az igénylésben feltüntetettnek megfelelőn végez-e a gazda.
Befejeződött az állattenyésztési támogatást igénylő gazdák ellenőrzése, jelenleg a területalapú támogatást igénylő gazdák kéréseinek vizsgálata zajlik. Ennek keretében az APIA hargitai munkatársai mintegy 12 ezer parcellát kell ellenőrizzenek, amely országos viszonylatban is nagynak számít – számolt be érdeklődésünkre Haschi András. A megyei APIA igazgatója továbbá elmondta, jelenleg a munka negyedénél tartanak az ellenőrök. A tennivalók nagy mennyisége miatt az előző évekhez hasonlóan idén is segítséget kaptak azon szomszédos megyék szakembereitől, akiknek kevesebb ellenőrizni való parcellájuk van.
Az eddigiekhez képest nem műholdas képek alapján vizsgálják a területeket, hanem a helyszínen nézik meg, hogy mindent az igénylésben feltüntetettnek megfelelőn végez-e a gazda. A parcellákat különböző szempontok szerint vizsgálják a szakemberek: van, ahol csak az elhelyezkedést, a méretét, az előírt tennivalók betartását, a szükséges papírok naprakész vezetését vagy éppen az agrárkörnyezet-gazdálkodás feltételeit ellenőrzik – részletezte Haschi.
„Továbbra is a parcellák azonosítása a legnagyobb probléma. A gond nem onnan adódik, hogy a gazdának nincs meg a földje, vagy nem akkora területet rajzolt be, mint amennyivel rendelkezik, hanem hogy azt rossz helyre rajzolta. Illetve sok olyan eset is van, hogy egy vetésnél jó helyen van ugyan a terület, de nincs bevetve teljesen, a szélek el vannak hagyva. Mi azonban a megművelt területet – a vetést – vesszük számításba, az kell megfeleljen a kérésben szereplő adattal” – avatott be eddigi tapasztalataik alapján az intézményvezető. Megjegyezte, az ehhez hasonló tévedések miatt az érintettek elveszíthetik a támogatást.
Fontos tudni, hogy idén nem befolyásolja az APIA egyetlen tevékenységét sem az ellenőrzések befejeztének időpontja – hívja fel az érintettek figyelmét az igazgató. Hozzátette, az előző években a támogatás – mintegy hetvenszázalékos – előlege mindig függött az ellenőrzésektől, azaz ameddig az ellenőrzések nem történtek meg, addig nem kaphattak előleget a gazdák. Idén várhatóan ötvenszázalékos lesz az előleg, és ha sor kerül rá, akkor azt legkésőbb november 30-áig utalhatják ki. Az illetékes hangsúlyozta, egyelőre a központi intézmény sem tud konkrét információkkal szolgálni arról, hogy mikorra várhatják a pénzt a gazdák.
Az előleggel kapcsolatos egyeztetések folyamatosan zajlanak, már egy hónapja foglalkoznak a témával az illetékesek – osztotta meg az intézményvezető. Azt is elmondta, hogy november 30-áig beszélhetünk előlegről, ugyanis a valós kifizetési időszakot december elseje és június 30-a között tartják számon. Ebben az időszakban bármikor utalhatják a pénzt, tehát aki májusban még nem kapott támogatást, az nem vádolhatja késéssel az APIA-t, hiszen a határidő június vége – tisztázta Haschi. Ugyanakkor azt is kifejtette, tekintettel a mezőgazdálkodók egyre nehezebb helyzetére, a központi intézmény minden évben igyekezett minél korábban adni az előleget, majd a teljes támogatási összeget.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!