Fotó: Bodnár Arthur
Országszerte már javában zajlik a területalapú támogatások (SAPS) előlegeinek kifizetése – ami november 30-án ér véget –, Hargita megyében azonban szinte senki nem számíthat arra, hogy megkapja. A sok ellenőrzés miatt nincs reális esély arra, hogy a hónap végéig befejeződjenek az adminisztratív eljárások, így a gazdák leghamarabb csak tél végén, tavasz elején számíthatnak a területalapú támogatásokra.
2010. november 10., 16:092010. november 10., 16:09
2010. november 10., 16:142010. november 10., 16:14
Fotó: Bodnár Arthur
A területalapú támogatások előlegeit – a teljes összeg 70 százalékát – leginkább csak azon kevés Hargita megyei gazda kapja meg, akinek más megyében van földterülete, ott, ahol az ellenőrzések már befejeződtek – tájékoztatott Vitos Zsuzsánna, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
Az egész megye úgynevezett teledetekciós kontroll (a műholdképek és a kérésben szereplő földterület összehasonlításának elemzése) alatt van, és amíg egy közigazgatási területen egyetlen földparcella is ellenőrzés alatt van, addig ott egy gazda sem kapja meg az előleget. „Minden községben van ellenőriznivaló, tehát ebből kifolyólag csak páran kapnak, de azok is olyanok, akik a kérést nálunk tették le, de földjük más megyében van” – közölte Vitos Zsuzsánna.
Mivel biztos, hogy ki fognak futni az előleg kifizetésére megszabott november 30-ai határidőből a támogatás értékét egy összegben fogják megkapni az igénylők, akik leghamarabb 2011 február–márciusában számíthatnak a SAPS-ra.
Fotó: Bodnár Arthur
Hargita megye évről évre az országos élmezőnyben van a területalapú kérések számát tekintve, emiatt az adminisztratív munka nagyon sok, és az ellenőrzések száma is nagyon magas, amely tovább nő a kiegészítő támogatásokra vonatkozó kérések száma miatt. Ezek a fő okai annak, hogy az ellenőrzések elhúzódnak és a kifizetések megkezdése szempontjából a sor végére csúszik Hargita megye – közölte egy korábbi alkalommal Vitos Zsuzsánna.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!