Fotó: Bodnár Arthur
Országszerte már javában zajlik a területalapú támogatások (SAPS) előlegeinek kifizetése – ami november 30-án ér véget –, Hargita megyében azonban szinte senki nem számíthat arra, hogy megkapja. A sok ellenőrzés miatt nincs reális esély arra, hogy a hónap végéig befejeződjenek az adminisztratív eljárások, így a gazdák leghamarabb csak tél végén, tavasz elején számíthatnak a területalapú támogatásokra.
2010. november 10., 16:092010. november 10., 16:09
2010. november 10., 16:142010. november 10., 16:14
Fotó: Bodnár Arthur
A területalapú támogatások előlegeit – a teljes összeg 70 százalékát – leginkább csak azon kevés Hargita megyei gazda kapja meg, akinek más megyében van földterülete, ott, ahol az ellenőrzések már befejeződtek – tájékoztatott Vitos Zsuzsánna, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
Az egész megye úgynevezett teledetekciós kontroll (a műholdképek és a kérésben szereplő földterület összehasonlításának elemzése) alatt van, és amíg egy közigazgatási területen egyetlen földparcella is ellenőrzés alatt van, addig ott egy gazda sem kapja meg az előleget. „Minden községben van ellenőriznivaló, tehát ebből kifolyólag csak páran kapnak, de azok is olyanok, akik a kérést nálunk tették le, de földjük más megyében van” – közölte Vitos Zsuzsánna.
Mivel biztos, hogy ki fognak futni az előleg kifizetésére megszabott november 30-ai határidőből a támogatás értékét egy összegben fogják megkapni az igénylők, akik leghamarabb 2011 február–márciusában számíthatnak a SAPS-ra.
Fotó: Bodnár Arthur
Hargita megye évről évre az országos élmezőnyben van a területalapú kérések számát tekintve, emiatt az adminisztratív munka nagyon sok, és az ellenőrzések száma is nagyon magas, amely tovább nő a kiegészítő támogatásokra vonatkozó kérések száma miatt. Ezek a fő okai annak, hogy az ellenőrzések elhúzódnak és a kifizetések megkezdése szempontjából a sor végére csúszik Hargita megye – közölte egy korábbi alkalommal Vitos Zsuzsánna.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
szóljon hozzá!