Homoródszentpál és környéke nemcsak a helyieknek, hanem a fehér gólyáknak is otthont jelent. Baczó Zoltán ornitológus vezetésével jártuk be a halastavak környékét, közben sok érdekességet tudtunk meg a madarakról, élőhelyükről és a helyi emberek szerepéről a költési helyszín megőrzésében.
2025. április 12., 08:532025. április 12., 08:53
Április elejétől újra gólyák népesítik be Homoródszentpált. A tavasz hírnökeiként is ismert madarak visszatértek Afrikából, hogy elfoglalják fészkeiket és felkészüljenek a költési időszakra. Homoródszentpál az egyik legjelentősebb hazai fészkelőhelyüknek számít, amely nemcsak a faj, hanem a teljes madárvilág szempontjából is rendkívüli jelentőséggel bír – tudtuk meg Baczó Zoltán ornitológustól, aki körbevezetett a homoródszentpáli tavaknál. Lelkesedése, tudása és a természet iránti elhivatottsága gyorsan átragadt ránk is.
– mutatott rá rögtön a látogatásunk elején a szakember.
A tavak és környékük nemcsak átvonulási pihenőhelyként szolgálnak, hanem több tucat madárfajnak adnak otthont a költési időszakban. A fehér gólya ezek közül is kiemelkedik – különösen Homoródszentpálon, hiszen a megfigyelések szerint
„Most, áprilisban járunk, úgyhogy a gólyák már megérkeztek, a fészküket készítik elő költésre, vagy amelyik már márciusban itt volt, az már akár a tojásokon is ülhet” – hívta fel a figyelmünket Zoltán, hozzátéve, a fehér gólyák sikeres költése nemcsak az ideális természet adta feltételeken múlik, hanem az emberek hozzáállásán is.
Jelenleg is 50 gólyapár fészkel a Homoródmenti településen
Fotó: László Ildikó
Homoródszentpál ebből a szempontból példaértékű hely.
A gyepek, kaszálók, kis szántók – ezek olyan változatos élőhelyet hoztak létre, ami tökéletes számukra. Az emberek nagyban segítik a gólyák költését és az ittlétét mindezzel. Ők együtt élnek, közösen.”
Zoltán szerint ez a fajta együttélés ritka Európában. Nyugat- és Észak-Európában az intenzív mezőgazdaság következtében a természetes élőhelyek jelentősen visszaszorultak. „Ott a természeti értékek és a madárvilág sokkal szegényesebb ma már.
Fotó: László Ildikó
„Erdélyben, Székelyföldön még egészséges, magas természeti érték vesz körül bennünket, amit meg kell őrizni. Ez nagy feladata a következő generációknak” – vetítette előre az ornitológus. Mint kifejtette,
„A vizes élőhelyek kiszáradása és a hosszú vonulási út során a táplálékhiány, a vadászat, valamint a villamosvezetékek okozta balesetek mind veszélyeztetik a faj fennmaradását. De szerencsére sokat teszünk ezek enyhítésére. A villanyoszlopokon például fészekemelő szerkezetekkel segítik a gólyák biztonságos fészkelését.”
Fotó: László Ildikó
Zoltán saját útját is megosztotta velünk: kisgyerekként kezdett madarak iránt érdeklődni, mára pedig idegenvezetőként mutatja be Románia természeti értékeit – többek között a Duna-deltát, a hargitai fenyveseket és a Homoród völgyének védett területeit, valamint az ott élő madarakat – zömében külföldi természetfotósoknak és madarászoknak.
– mutatott rá.
Az ornitológus szerint a természet nemcsak körülvesz bennünket, hanem tükröt is tart elénk: Homoródszentpál esetében a fehér gólyák visszatérése nemcsak a tavasz, hanem egy egészséges, fenntartható életforma visszaigazolása is.
Lőgyakorlat kezdődik kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Föld napja alkalmából nyílik fotókiállítás Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
szóljon hozzá!