Homoródszentpál és környéke nemcsak a helyieknek, hanem a fehér gólyáknak is otthont jelent. Baczó Zoltán ornitológus vezetésével jártuk be a halastavak környékét, közben sok érdekességet tudtunk meg a madarakról, élőhelyükről és a helyi emberek szerepéről a költési helyszín megőrzésében.
2025. április 12., 08:532025. április 12., 08:53
Április elejétől újra gólyák népesítik be Homoródszentpált. A tavasz hírnökeiként is ismert madarak visszatértek Afrikából, hogy elfoglalják fészkeiket és felkészüljenek a költési időszakra. Homoródszentpál az egyik legjelentősebb hazai fészkelőhelyüknek számít, amely nemcsak a faj, hanem a teljes madárvilág szempontjából is rendkívüli jelentőséggel bír – tudtuk meg Baczó Zoltán ornitológustól, aki körbevezetett a homoródszentpáli tavaknál. Lelkesedése, tudása és a természet iránti elhivatottsága gyorsan átragadt ránk is.
– mutatott rá rögtön a látogatásunk elején a szakember.
A tavak és környékük nemcsak átvonulási pihenőhelyként szolgálnak, hanem több tucat madárfajnak adnak otthont a költési időszakban. A fehér gólya ezek közül is kiemelkedik – különösen Homoródszentpálon, hiszen a megfigyelések szerint
„Most, áprilisban járunk, úgyhogy a gólyák már megérkeztek, a fészküket készítik elő költésre, vagy amelyik már márciusban itt volt, az már akár a tojásokon is ülhet” – hívta fel a figyelmünket Zoltán, hozzátéve, a fehér gólyák sikeres költése nemcsak az ideális természet adta feltételeken múlik, hanem az emberek hozzáállásán is.
Jelenleg is 50 gólyapár fészkel a Homoródmenti településen
Fotó: László Ildikó
Homoródszentpál ebből a szempontból példaértékű hely.
A gyepek, kaszálók, kis szántók – ezek olyan változatos élőhelyet hoztak létre, ami tökéletes számukra. Az emberek nagyban segítik a gólyák költését és az ittlétét mindezzel. Ők együtt élnek, közösen.”
Zoltán szerint ez a fajta együttélés ritka Európában. Nyugat- és Észak-Európában az intenzív mezőgazdaság következtében a természetes élőhelyek jelentősen visszaszorultak. „Ott a természeti értékek és a madárvilág sokkal szegényesebb ma már.
Fotó: László Ildikó
„Erdélyben, Székelyföldön még egészséges, magas természeti érték vesz körül bennünket, amit meg kell őrizni. Ez nagy feladata a következő generációknak” – vetítette előre az ornitológus. Mint kifejtette,
„A vizes élőhelyek kiszáradása és a hosszú vonulási út során a táplálékhiány, a vadászat, valamint a villamosvezetékek okozta balesetek mind veszélyeztetik a faj fennmaradását. De szerencsére sokat teszünk ezek enyhítésére. A villanyoszlopokon például fészekemelő szerkezetekkel segítik a gólyák biztonságos fészkelését.”
Fotó: László Ildikó
Zoltán saját útját is megosztotta velünk: kisgyerekként kezdett madarak iránt érdeklődni, mára pedig idegenvezetőként mutatja be Románia természeti értékeit – többek között a Duna-deltát, a hargitai fenyveseket és a Homoród völgyének védett területeit, valamint az ott élő madarakat – zömében külföldi természetfotósoknak és madarászoknak.
– mutatott rá.
Az ornitológus szerint a természet nemcsak körülvesz bennünket, hanem tükröt is tart elénk: Homoródszentpál esetében a fehér gólyák visszatérése nemcsak a tavasz, hanem egy egészséges, fenntartható életforma visszaigazolása is.
Elkezdődnek a múlt hónapban bejelentett elbocsátások a székelyudvarhelyi könnyűiparban. A tömeges leépítés során e hónapban 170 alkalmazottja munkaviszonyát szünteti meg egy textilipari vállalat.
Több jármű is érintett volt abban a közúti balesetben, amely csütörtök délután történt a Szentegyháza és Székelyudvarhely közötti útszakaszon. Teherautók és személygépkocsik ütköztek, több jármű megrongálódott.
A székelyudvarhelyi húsvéti Portékát idén a Dávid Ferenc téren rendezik meg április 18–19-én. A családbarát vásárban közel hatvan kézműves kínál húsvéti portékát, a gyerekeket pedig tematikus foglalkozások is várják.
Az élményközpontú tanulásé volt a főszerep idén is a Heuréka programban résztvevőknek. A nyolcadik program záróeseményét a székelyudvarhelyi Agora Business Centerben tartották csütörtök délután.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
szóljon hozzá!