Támogatási formák sokasága áll a gazdák rendelkezésére

Összefoglaltuk, milyen támogatási formákkal élhetnek idén a gazdák. Jelenleg a gázolajár- és területalapú támogatást igénylőket várják a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA).

Szabó Kamilla-Mária

2016. április 16., 15:532016. április 16., 15:53

Változott 2015-től a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségeknél (APIA) benyújtható egységes agrártámogatási kérelem: a gazdák elméletileg egyszerre kérelmezhetnék a korábban különálló területalapú és állattenyésztési támogatásokat ‒ ez a legtöbb termelőt érintő juttatás.

Ugyanakkor az APIA-nál igényelhetők a piaci intézkedések keretében meghatározott speciális támogatások, mint például a méhészeti program, valamint az állami segítségek ‒ többek között a gázolajár-támogatás és az életjáradék. De rendkívüli támogatások ‒ mint a legutóbbi tejtermelőket és sertéstenyésztőket érintő ‒ lebonyolítását is az ügynökség szakemberei végezték. Az idén is igényelhető támogatási formákról a Hargita megyei APIA munkatársait kérdeztük.

Az uniós agrárpolitika által előírt egységes mezőgazdasági támogatásokat a román jogrendben a 2015/3-as sürgősségi kormányrendelet és az utólag módosított 2015/619-es miniszteri rendelet szabályozza. Lázár István, az APIA munkatársa arról is tájékoztatott, hogy a témában évi rendszerességgel megjelenik egy miniszteri rendelet – idén a 2016/249-es –, amelyik a friss tudnivalókat foglalja össze az igénylési útmutatótól kezdve a különböző igénylési feltételekig.

Kérhető területalapú támogatás

Területalapú támogatást az egy hektárnál nagyobb földterülettel rendelkező, és legkevesebb 30 áras parcellákon gazdálkodók igényelhetnek. Mihály Lajos, a megyei APIA alkalmazottjának tájékoztatója szerint a támogatási rendszerbe tavalytól bevezették a kis- és nagygazda fogalmát: az állattenyésztési és területalapú alaptámogatásból ötezer eurónál kevesebbet kapók a kisgazdák, az ötezer euró fölöttiek pedig a nagyobb farmerek. Azok a kisgazdák, akik vállalták, hogy öt évig ugyanakkora méretű területen gazdálkodnak, 2015-ben erre örökölhető támogatást kérhettek, idén azonban újak már nem léphettek be a népszerű programba.

Juttatás szántóra, kaszálóra

Területalapú alaptámogatás szántóra és kaszálóra igényelhető, a kaszáló esetében ez négy részből áll. Az egységes területalapú alaptámogatás (SAPS) legalább egy hektár mezőgazdasági területre jár, amellett az újraosztott támogatást legtöbb 30 hektárra igényelhetik a gazdák. A hátrányos helyzetű, hegyvidéki területekre igényelhető agrártámogatást csak a tengerszint fölötti, 600 méternél magasabban fekvő területek után lehet kérvényezni (Hargita megye jelentős része érintett e támogatási formában). Vannak agrár-környezetgazdálkodási csomagok is – ezek P1, P1.1, P2.1, P2.2, P3.1.1, P3.2.2 néven ismertek –, ez esetben öt évig kell eleget tenni vállalt kötelezettségeknek.

Szántóföldek esetében a kis- és nagygazdák részéről az országos támogatás mellett az úgynevezett P4-es zöldtrágyacsomag is igényelhető. A nagygazdák kérhetnek zöldítési támogatást is a szántóterületeikre, ennek feltétele a vetésforgó betartása, az állandó gyepek védelme és a zöldítés. Van lehetőség továbbá ökológiai gazdálkodási intézkedésekkel élni, amelyek az ökológiai gazdálkodásra való átállást, illetve annak fenntartását támogatja – részletezte a szakember.

 Az állattenyésztési támogatásokról

Tavalyhoz képest az állattenyésztési támogatások terén nem történtek nagy változások ‒ tájékoztatott Lázár István. Az átmeneti országos támogatás keretében (ANT) három felnőtt szarvasmarha, legalább évi 3 ezer liter tej vagy legkevesebb 50 juh és 25 kecskeanyaállat esetén kaphat a gazda állami juttatást. Az összekapcsolt támogatás (SCZ) révén a bivaly-, juh-, kecske-, húsmarha- és a fejőstehéntartó gazdák plusztámogatást kaphatnak. Bivalytartók legtöbb 100, juhos gazdák 150–600, kecsketartók pedig 50 és 500 közötti állatállományra kérhetnek plusztámogatást. De külön támogatást kaphat minden olyan farmer, aki legtöbb 250 húsmarhát vagy 10-250 fejőstehenet tart. A marha- és juhtartóknak az összekapcsolt támogatás igényléséhez el kell indítaniuk a törzskönyvezést.

Lehetőségek méhészeknek

A méhészek az ágazatot érintő országos program ‒ amelyet a 2014/1308-as uniós rendelet szabályoz ‒ keretében hívhatnak le támogatást. A programtervezeteket, amelyet az ágazat aktuális helyzete alapján állítanak össze, 3 évente nyújtják be a tagállamok Brüsszelben. Idén zárul a 2014–2016-os időszak, amelynek keretében a méhészek egyesületen keresztül nyújthattak be támogatásigénylést. Jelenleg négy intézkedéssel élhetnek a méhészek, így a gyógyszer- ás aljdeszka vásárlást, az állomány növelését, a vándorméhészetet érintő és a méhanalízisek ellentértékét támogatókkal. A kérelmeket egészen augusztus elsejéig tehetik le az egyesületek ‒ részletezte Lázár István. 

Életjáradék és üzemanyagár-támogatás

Az APIA megyei hivatalain keresztül igényelhető a gázolajár-támogatás és az életjáradék is. Az érvényes jogszabályok szerint azok a gazdák részesülhetnek a mezőgazdasági munkálatokhoz felhasznált üzemanyag árának támogatásában, akik a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségeknél jogi személyként szerepelnek – van egyéni azonosító számuk –, és a helyi önkormányzat mezőgazdasági regiszterében, illetve az állatorvosi adatbázisban is szerepelnek. További feltétel, hogy legkevesebb egy hektáron gazdálkodjanak vagy állatot is tartsanak.

Életjáradékot azok az idős személyek kapnak, akik eladták vagy bérbe adták saját tulajdonú földjeiket. Akik földjeiket értékesítették, hektáronként évi 100 euró támogatásra jogosultak, míg a bérbe adott földek után az állami támogatás értéke hektáronként 50 euró – foglalta össze a szakember.

Várják a gazdákat

A hónap végéig adhatják le üzemanyag-vásárlásról szóló számláikat azok a gazdák, akik 2016-ra vonatkozóan jogosultak a gázolajár-támogatásra. Az érintettek az idei első negyedévben vásárolt üzemanyag árát számolhatják el – ismertette Haschi András. A megyei APIA vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy habár az egységes mezőgazdasági kérelmek március eleje óta adhatók le, mindeddig csak a növénytermesztőket tudták fogadni az informatikai rendszer hiányossága miatt. Meglátása szerint most már csak napok kérdése, hogy az állattenyésztéssel is foglalkozó gazdák igényelhessenek. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát