Gyakorlatilag lezárták a teherforgalom előtt a Nagy-Küküllőn átívelő ideiglenes hidat Hargita és Maros megye határán, Újszékely és Héjjasfalva között. A korlátozás sok bosszúságot okoz a teherfuvarozó cégeknek, ugyanis csak egy 120 kilométeres kitérővel tudják elkerülni az átkelőt, ráadásul az új, nagy teherbírású híd felépítésének időpontjával kapcsolatban még becslések sincsenek.
2016. június 21., 13:172016. június 21., 13:17
A korlátozással kapcsolatban Gheorghe Ispas, a Maros megyei útügy vezetője nyilatkozott lapunknak. Az igazgató cáfolta, hogy meghibásodás volna az intézkedés oka. „A régi fémhíd még 2008 előtt veszélyessé vált, amikor ezt az ideiglenes átkelőt megépítettük, azonban ennek 2013-ban lejárt a jótállási ideje. Mivel azóta nem történt semmi érdemleges, két hete kértünk egy szakértői véleményt a híd jelenlegi állapotáról” – magyarázta Ispas, hozzáfűzve, a vizsgálat eredményei alapján a híd teherbírása nem teszi lehetővé, hogy nehéz járművek használják.
A hídra tíz tonnánál súlyosabb gépjárművet nem engedhetnek ráhajtani. A vizsgálat elkészítésekor megbízást adtak a szakértőnek arra is, hogy mérje fel a régi fémhíd állapotát, hátha egy szerényebb beruházással járhatóvá tehetnék. „Sajnos a fémhíd veszélyes és javíthatatlan. Vadonatúj híd kell erre az átkelőhelyre, de ekkora beruházást csak a Brassói Területi Igazgatóság engedélyezhet” – számolt be a vezető.
Megtudtuk tőle, hogy bár a hídon átvezető 13C jelzésű országút forgalma nem nagy, a szakértői felmérés előtt számolt napi átlag 1200 jármű könnyű terheltséget jelent, ám Ispas mégis nagyon fontos átkelőnek nevezte. Elmondta továbbá, hogy azoknak, akik korábban használták, a korlátozás 120 kilométeres kerülőutat eredményez: aki Segesvár irányából szállít valamit Udvarhelyre, csak balavásári vagy kőhalmi kerülővel tudja ezt megtenni.
Egy székelyudvarhelyi szállítócég igazgatója, Barabás Levente elmondta, hogy hosszú távú fuvarjaiknál sokkal többe kerül nekik a kerülő, mint a 200 lejnyi üzemanyag, amivel ez jár. Ha pusztán az idővel számolnak, logisztikailag akkor is komoly problémát jelent. „Pihenőt kell betervezni, s ha nagyon hosszú út részeként tervezünk a kerülővel, az is megtörténhet, hogy egy teljes hétvégén át állni kényszerül egy fuvar valamelyik németországi kamionos pihenőben” – magyarázta a szakember. Hozzáfűzte, további jelentős vesztességet jelent a jármű kopása, valamint hogy nem tud határidős fuvart vállalni, de önmagában az a tény is, hogy tartósan elveszített egy olyan útvonalat, amelyet eddig használhatott.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!