Fotó: Boda L. Gergely
Stratégiai koncepciót és munkatervet dolgoznak ki a romániai magyar szakképzés intézményrendszeri fejlesztéséhez. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) a magyar kormány által meghirdetett, 2015 a külhoni magyar szakképzés éve elnevezésű programsorozat részeként indított fórumán egyeztet e tekintetben, továbbá képzési központokat is kialakítanának.
2015. június 02., 19:542015. június 02., 19:54
Szakképzés – gazdaság – társadalom címmel indított szakmai fórumsorozatot az erdélyi pedagógusoknak, a szakoktatásban érintett vállalkozóknak, civil szervezeteknek, politikusoknak a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a magyarországi Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága megbízásából a külhoni magyar szakoktatás éve program keretében.
Elsőként Sepsiszentgyörgyön, majd Csíkszeredában, kedden pedig Székelyudvarhelyen állomásozott a fórum, amelyen udvarhelyi, keresztúri, sóvidéki és maros megyei érintettek vettek részt. A kerekasztal-beszélgetést megelőzően Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke, Grezsa István, a magyar kormány miniszteri biztosa és Szász Zoltán, a pedagógusszövetség székelyudvarhelyi területi elnöke sajtótájékoztatón részletezte a fórum célkitűzéseit, valamint a magyar nyelvű szakoktatás fejlesztésének fontosságát.
Stratégiai koncepció és munkaterv kidolgozása, valamint egy romániai magyar intézményi-szakmai hálózat kialakítása a fórum célja – mondta el az RMPSZ elnöke. A romániai magyar szakképzés intézményi, gazdasági és társadalmi szereplőivel együtt létrehozott fejlesztési elképzelést összhangba hoznák azzal az intézményrendszerrel, ami az anyaországban van. Emellett egy romániai magyar intézményi-szakmai hálózatot is kialakítanak, amely a kezdeményezők reményei szerint az integrálásban is szerepet vállalna. Burus-Siklódi elmondta, noha a korábbi években is foglalkoztak a témával, az idei év nagy szerepet fog játszani a szakképzés fejlesztésében, hiszen a fórumsorozat beilleszkedik a 2015 a külhoni magyar szakképzés éve programsorozatba, amelynek partnere és támogatója az államtitkárság Stratégiai Tervező és Tájékoztatási Főosztálya.
Grezsa István miniszteri biztos szerint a szakoktatás kérdése ugyanannyira aktuális az anyaországban, mint a külhoni magyar nemzetrész mindennapjaiban. Mint kifejtette, ma már a gazdaságfejlesztést és a munkahelyteremtést kell beállítani a magyar nemzetpolitika fókuszába, hiszen szerinte csak akkor fognak szülőföldjükön boldogulni a nemzetrészek, ha el tudják tartani családjukat. Összesen 500 millió forintot fordítanak a külhoni magyar szakképzés éve projektjeire, ebből 120 millió forintot különítettek el az erdélyi szakképző intézmények számára. Grezsa István szerint a keretösszeg inkább egy problémafelvetésre elegendő, illetve arra, hogy a különböző országokban egy akciótervet tudjanak kidolgozni. Az említett keretből a szakoktatáshoz szükséges felszerelések beszerzésére, szakképző rendezvények, cseregyakorlatok és trénerképzések szervezésére is jutott. A szakképzéssel egyébként nem csak egy évet szeretnének foglalkozni, mindez egy többéves folyamat kezdete.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
Szimfonikus hangverseny lesz Székelyudvarhelyen vasárnap a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház és a Székelyföldi Filharmónia szervezésében.
Sokan kihasználták a korondi önkormányzat által kezdeményezett programot, amely során ingyen szállították el a gazdák portája elől a régi gumiabroncsokat.
Lezárják a székelyudvarhelyi Villanytelep utca jelentős szakaszát építési munkálatok miatt csütörtökön és pénteken. A lezárás miatt a városi buszok menetrendje is változik – tájékoztat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!