Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
2025. április 06., 12:432025. április 06., 12:43
2025. április 06., 13:282025. április 06., 13:28
A Szent Kereszt felmagasztalása templom már a 14. században is állt, ez Székelykeresztúr legrégebbi temploma
Fotó: László Ildikó
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
2025. április 06., 12:432025. április 06., 12:43
2025. április 06., 13:282025. április 06., 13:28
Elkezdődött a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom felújítása, amelynek szerződését tavaly júniusban írta alá Bálint István plébános. Azóta részletes tanulmányokat készítettek a szakemberek mind az épületről, mind az azt körülvevő földrajzi helyzetről, ugyanakkor építéstörténetileg is feltérképezték a templom múltját. A jelenleg összegyűjtött információkat Várday Zsolt építész és Fehér János művészettörténész ismertette az érdeklődő közösséggel.
A templom felépítésének pontos dátuma nem ismert, azonban több forrás is bizonyítja, hogy
Fehér János elmondása szerint ezt az is bizonyítja, hogy egy pápai tizedjegyzékben – amit a vatikáni levéltárban őriznek – szerepel az akkori plébános neve, illetve Sancta Cruce néven említik a települést. Ugyanebben az 1333–34-es jegyzékben egyébként listázzák többek között Galambfalva, Kányád, Bögöz, Oroszhegy és Udvarhely plébánosait és a befizetett illetékeket.
Fotó: László Ildikó
Emellett egy 1395-ben, Zsigmond király által kiállított oklevélen is említést tesznek a településről, de előkerült egy 1459-es dátummal ellátott oklevél is, amelyen a keltezési dátum mellett Székelykeresztúr neve szerepel.
A reformáció után az unitáriusok kapták meg a templomot, ugyanis akkoriban a többségben lévő felekezeteknek ítélték oda a nagyobb építményt – mesélte Fehér János.
Fotó: László Ildikó
Ebben az időben – körülbelül száz évig – egy házikápolnát használtak a katolikusok, végül 1767-ben az unitárius közösség – vélhetően békés úton – visszaszolgáltatta az épületet a katolikus közösségnek, de a templom addigra meglehetősen rossz állapotba került. Elsőként a szentélyt újították fel, majd 1770–80 között felépítették a tornyot.
A székelykeresztúri templomról elsőként részletesen Orbán Balázs írt, kötete máig első forrásnak számít a történelemmel foglalkozók körében. Ugyanakkor a templom plébánosa, Orbán János is részletesen dokumentálta az ott végzett munkálatokat az 1900-as évek első felében, így a mostani kutatásokban is nagy segítséget jelentett kiadványa. A művészettörténész szerint
így nyomokban máig feltűnik Orbán János „kéznyoma”.
Freskótöredéket is őriznek a falak
Fotó: László Ildikó
Az 1968-ban elkezdődött építkezésre a felekezet tagjai is emlékeznek, ebben az időben Juhász Antal plébános jegyzi az eseményeket, és részletesen beszámol az 1968–1969-ben zajló ásatásokról és az ekkor történő templomjavításról is.
A legnagyobb talány, amely a székelykeresztúri katolikus templomot illet, az egy 1960-as években előkerült alaprajz, amely egy, az eredeti templomot körülvevő második építményre utal, ennek alapjait feltárták, ma is jól láthatók. A szakemberek jelenlegi kutatása szerint
Ebben a témában és a templom teljes történelmét illetően is a szentély feltárásával várnak választ kérdéseikre – hangsúlyozta a művészettörténész.
Horváth Lajos tanító fényképe Orbán János plébános A székelykeresztúri róm. kath egyház története című kéziratos kötetből
Fotó: Fehér János
A felújítással foglalkozó szakemberek felmérték a templom állapotát, mintákat emeltek ki a falakból, a tetőszerkezetről például kiderült, hogy több helyen gombásodás érte, de a fából készült padlózat is gyenge. Várday Zsolt építész kiemelte,
hogy az utókornak is értéket hagyjanak hátra.
Templombelső az 1929-es felújítás után, amelyet Horváth Lajos tanító örökített meg
Fotó: Fehér János
Templombelső napjainkban
Fotó: László Ildikó
Templom az 1900-as évek első felében Orbán János plébános kötetéből
Fotó: Székelyhon montázs
Juhász Antal plébános feljegyzése az 1968–69-es felújításról
Fotó: Fehér János
A Szent Kereszt felmagasztalása templom ma
Fotó: László Ildikó
Feltárások a templom körül 1968–69-ben
Fotó: Fehér János
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Az 1968–69-ben feltárt kripta ma gyóntatóhely
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
A templom mellett a közösségi házat is felújítják
Fotó: László Ildikó
Elkezdődnek a múlt hónapban bejelentett elbocsátások a székelyudvarhelyi könnyűiparban. A tömeges leépítés során e hónapban 170 alkalmazottja munkaviszonyát szünteti meg egy textilipari vállalat.
Több jármű is érintett volt abban a közúti balesetben, amely csütörtök délután történt a Szentegyháza és Székelyudvarhely közötti útszakaszon. Teherautók és személygépkocsik ütköztek, több jármű megrongálódott.
A székelyudvarhelyi húsvéti Portékát idén a Dávid Ferenc téren rendezik meg április 18–19-én. A családbarát vásárban közel hatvan kézműves kínál húsvéti portékát, a gyerekeket pedig tematikus foglalkozások is várják.
Az élményközpontú tanulásé volt a főszerep idén is a Heuréka programban résztvevőknek. A nyolcadik program záróeseményét a székelyudvarhelyi Agora Business Centerben tartották csütörtök délután.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
szóljon hozzá!