A Hargita megyei Közegészségügyi Igazgatóság már legalább egy hónapja nem tud semmilyen kötelező védőoltásból utánpótlást adni a családorvosoknak és a kórházaknak, ugyanis teljesen kiürült az igazgatóság vakcinakészlete és egyelőre sejteni sem lehet, hogy mikor érkezik újabb szállítmány a megyébe. A krízis miatt számos csecsemő és kisgyerek nem kaphatta meg a kötelező védőoltásokat, többek közt a TBC, sárgaság, torokgyík, kanyaró, fültőmirigy-gyulladás, tetanusz, szamárköhögés, polio, rózsahimlő és mumpsz elleni vakcinát.
2010. március 31., 18:452010. március 31., 18:45
2010. április 08., 21:452010. április 08., 21:45
A krónikus oltóanyaghiányt az okozta, hogy az Országos Gyógyszerügynökség – a gyártósorok elavultságára hivatkozva – február elején visszavonta a fővárosi Cantacuzino Intézet oltóanyaggyártási és -forgalmazási engedélyét. A legégetőbb szükség talán a BCG (tuberkulózis elleni) oltások pótlására lenne, ezeket ugyanis február nyolcadika óta egy újszülött sem kaphatta meg a romániai kórházakban. Az oltást egyébként normális esetben már az újszülöttosztályon beadják, hogy a csecsemőt védetté tegyék a TBC-vel szemben.
A B típusú hepatitis elleni oltóanyagon kívül jóformán semmilyen oltóanyaguk nincs, mind el vannak fogyva – közölte megkeresésünkre dr. Füstös Zsuzsanna, a Hargita Megyei közegészségügyi Igazgatóság aligazgatója. Legalább négy-öt féle vakcina pótlására lenne szükség, ezek közül azonban több is kombinált oltóanyag, azaz némelyik fiola három-négy betegség elleni szérumot is tartalmaz – magyarázta az aligazgató. Ő úgy véli, ha nem kapnak időben oltóanyagot, akkor akár járványgócok is kialakulhatnak a gyerekközösségekben, ha valamelyik betegség felüti fejét. Korábban volt már rá példa, hogy vakcina helyett pénzt kaptak a szaktárcától ezek megvásárlására, az utóbbi időben viszont sem oltóanyag, sem pénz nem érkezett a minisztériumtól.
A családorvosok márciusban egyáltalán nem kaptak utánpótlást, de továbbra is reménykednek, hogy hamarosan enyhül az oltóanyagkrízis. „Ez az első alkalom, hogy ennyire elfogyott mindenféle oltóanyag” – mondta dr. Csáki Mária székelyudvarhelyi családorvos, aki már több mint húsz éve praktizál. Hozzáteszi, ő továbbra sem pesszimista, reméli, hogy időben rendeződnek az oltóanyaggondok.
Szenvedélybetegeknek és felnőtt hozzátartozóiknak szervez 12 napos terápiás programot a Bonus Pastor alapítvány Szentkatolnán augusztus 4-e és 15-e között – adják hírül a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményükben.
Bűnvádi feljelentést nyújtott be a Maros megyei környezetvédelmi ügynökség a Kis-Küküllő Maros megyei szakaszán történt pusztítás miatt. A szakemberek szerint fontos tudni, hogy ki a hibás a sószennyezésért, mert a helyreállítás sok pénzbe kerül.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztásokat. Emellett hétfőn 13 és 21 óra között zivatarokra figyelmeztető narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben.
A romániai választópolgárok 40,5 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki az INSCOP Research legfrissebb közvélemény-kutatásából.
Tizenhárom év és három hónap szabadságvesztésre ítélték a „zsenimentornak” is nevezett Kristóf Lajost, aki ellen egy 14 éves fiú megerőszakolása miatt emelt vádat az ügyészség.
Szinte hihetetlennek tűnik, hogy már húsz éve annak, hogy inflációcsökkentő intézkedésként levágtak négy nullát az akkor már milliós nagyságrendű román lejről.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
szóljon hozzá!