Fotó: Barabás Ákos
Udvarhelyszék nyolc településén kezdődik el a tevékenység március tizenötödikéig a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatására létrehozott szociális központokban, amelyek a települések iskoláiban kaptak helyet. A Caritas kezdeményezésére létrejött programban hetente négy napon négy órát foglalkoznak az 1–4. osztályos gyermekekkel, hogy jobban boldoguljanak az iskolában.
2017. március 01., 20:372017. március 01., 20:37
A Gyulafehérvári Caritas eredetileg tíz Hargita megyei településen indította volna el múlt év őszén az iskola utáni felzárkóztató programot, illetve tanácsadásra alkalmas szociális központot. A projekt célja, hogy szakemberek bevonásával, nyugodt környezetben segítsenek felzárkózni a tanulásban a hátrányos helyzetű gyermekeknek.
Ebben a tanévben nyolc udvarhelyszéki településen elindul a program: Székelyudvarhelyen, Etéden, Siménfalván, Zetelakán, Korondon, Parajdon, Székelyszenterzsébeten és Nagygalambfalván településenként huszonnégy gyermek részesül iskola utáni oktatásban, illetve meleg ebédet is kapnak – tájékoztatott Ludescher László, a Caritas szociális ágazatának vezetője, a projekt ötletgazdája, hozzáfűzve, hogy két csíkszéki településen csupán szeptemberben indítják el a felzárkóztató foglalkozást.
A program indulása lényegében a bürokrácia miatt késett, számos engedélyeztetésre volt szükség, a helyi tanácsokkal, illetve a megyei tanáccsal is egyeztetni kellett, továbbá személyzetet is kellett keresni – mondta el Ludescher.
A program fenntartásához szükséges összeg 25 százalékát a helyi önkormányzatok, további 25 százalékát a megyei tanács fizeti, a fennmaradó 50 százalékot pedig a Gyulafehérvári Caritas és partnerszervezetei biztosítják. A központok munkatársai között lesznek az egyes településeken már gyakorló pedagógusok, de vannak jelentkezők más településekről is. Négy-négy alkalmazott dolgozik majd a központokban, közülük két pedagógus állandó munkatársként, és minden négy központra jut egy pszichológus, valamint egy szociális munkás, akik program szerint látogatják majd az iskolákat. Jelenleg a gyermekek kiválasztását végzi egy szakemberekből álló bizottság.
A programra a jövőbe való befektetésként tekintenek – jelentette ki Ludescher László. Fő céljuk az iskolai oktatásba való jobb beilleszkedés elősegítése, az iskolaelhagyás csökkentése, hiszen – mint mondta – a hátrányos helyzetű gyermekek integrációjában kulcsszerepe van a nevelésnek, oktatásnak. A tevékenység részeként a gyermekek mellett a szülőkkel és a gyermekeket oktató pedagógusokkal is szeretnének foglalkozni. Településenként huszonnégy diákot tudnak fogadni, az viszont egyelőre kérdéses, hogy a program mennyi ideig tart, a siker érdekében számítanak a helyi közösségek és intézmények segítségére, partnerségére. A szerződések június 30-áig szólnak, de azt szeretnék, hogy egész nyáron járhassanak a gyermekek a foglalkozásokra. A Caritas tervei szerint a teljes program 2018 nyaráig tartana. „Másfél év alatt nem lehet csodát elérni” – fogalmazott Ludescher László, hozzáfűzve: éppen ezért dolgoznak azon, hogy akár más forrásokból is, de biztosítani tudják a működéshez szükséges pénzt a program 2018 utáni folytatásához.
A legtöbb településen az iskolák tantermeiben lesznek a foglalkozások. Alsósófalván, Szenterzsébeten és Nagygalambfalván viszont késik a program elindulása, ugyanis ott még nincs elegendő személyzet. Ezekbe a központokba pedagógusokat keresnek, akiknek képzéseket is biztosítanak – mondta Ludescher László.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!