Fotó: Veres Nándor
Több ideiglenes vágópont működésére is engedélyt kértek Hargita megyében, ezeken a pontokon jövő héttől kezdődhetnek el a húsvéti bárányvágások. Az udvarhelyi övezetben főként élő állatokat vásárolnak az ünnep előtt, a levágott bárányra inkább a csíki zónában van kereslet. A bárányhús értékesítését a húsüzletek is megkezdték, a kilónkénti ár 25 lej körül mozog.
2012. március 27., 17:562012. március 27., 17:56
2012. március 27., 18:032012. március 27., 18:03
Több ideiglenes vágópont működésére is engedélyt kértek Hargita megyében, ezeken a pontokon jövő héttől kezdődhetnek el a húsvéti bárányvágások. Az udvarhelyi övezetben főként élő állatokat vásárolnak az ünnep előtt, a levágott bárányra inkább a csíki zónában van kereslet. A bárányhús értékesítését a húsüzletek is megkezdték, a kilónkénti ár 25 lej körül mozog.
Hargita megyében három ideiglenes vágópont működtetésére kértek engedélyt keddig, ám a hét végéig további engedélykérésekre számít a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság, ugyanis húsvét előtt rendszerint 5–7 ilyen jellegű engedélyt szoktak igényelni a megyében. Udvarhelyszéken Alsósófalváról, Csíkszéken pedig Csíkszentdomokosról és Kászonból kapott ilyen jellegű kérést a megyei állat-egészségügyi hatóság – közölte dr. Püsök László, az intézmény szóvivője. A vágópontoknak meg kell felelniük a minimális higiéniai feltételeknek, hideg- és melegvíz-ellátással egyaránt rendelkezniük kell, csempézve kell lenniük, a vágás során pedig zárt konténerekbe kell elkülöníteni a nem fogyasztásra szánt melléktermékeket, szerveket, melyeket egy szakcég szállít el megsemmisítésre. Az ideiglenes vágópontok április elsején kezdhetik meg a bárányvágásokat, az ideiglenes működési engedély két hétre szól, hogy a katolikus, illetve az ortodox húsvétra is tudjanak elegendő állatot vágni ezeken a pontokon – fűzte hozzá a szóvivő.
Húsvét környékén rendszerint nagyjából 2000, ellenőrzött körülmények között levágott bárány kerül közfogyasztásra Hargita megyében, a háztáji bárányvágások száma azonban ennek többszöröse, azaz ebből a szempontból ellenőrizetlen hús kerül a bárányhúst kedvelők többségének tányérjára. Leginkább az udvarhelyi, keresztúri zónában, ugyanis itt a többség élő bárányt vásárol, ami háztáji körülmények között kerül levágásra, vágott állatra főként a csíkszeredai, gyergyói piacokon van kereslet – közölte dr. Püsök László. Probléma egyébként a háztájban vágott bárányokkal sem szokott lenni, az idősebb állatok máján, tüdején esetleg előfordulhat kutyaféreg, de ha megfőzik a húst, akkor fogyasztható az is – tudtuk meg a szakembertől.
Az elmúlt hetekben egy kistérségi vágóhíd is indult a megyében, Gyergyószentmiklóson, itt szintén vághatnak bárányokat. A húsvéti időszakra engedélyezett vágópontokkal ellentétben azonban a kis vágóhidakon csak meghatározott számú állatot vághatnak le, azaz egy nap 2,5 számosállatot – tudtuk meg dr. Püsök Lászlótól. Ebben a rendszerben a bárány 0,05-ös értéket képvisel, így naponta 50-et vághatnak le a kistérségi vágóhidakon.
Székelyudvarhelyen már beszerezhető a bárányflekken alapanyaga, ugyanis a húsüzletekben már megjelent a bárányhús. A kilónkénti ár 25 lej – közölte az egyik húsfeldolgozó képviselője, aki azt is elmondta, az ünnepi időszakban általában 100–150 bárányt szoktak értékesíteni.
Fokozott ellenőrzéseket végeznek A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság megkezdte a húsvét előtti fokozott ellenőrzéseket. Az akció során főként a húsfeldolgozókban, tojáslerakatokban és ilyen jellegű termékeket forgalmazó üzletekben ellenőrzik az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági előírások betartását – közölte a megyei hatóság szóvivője. Dr. Püsök László elmondta, a fokozott ellenőrzések április 14-éig tartanak, ezt követően összesítik az eredményeket, majd továbbítják azokat a hatóság fővárosi központjába. |
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
szóljon hozzá!