Fotó: Veres Nándor
Egyetlen olyan pontja sem volt az érettségi magyar írásbeli vizsgáján kapott tételnek, amelyikre ne készülhettek volna fel a vizsgázók – értékelte az írásbeli vizsgák második napján kapott tételsort a szaktanfelügyelő.
2013. július 02., 16:572013. július 02., 16:57
2013. július 02., 22:392013. július 02., 22:39
Kedden a magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsga zajlott le az érettségi keretében. Hargita megyében 1948 diák vett részt ezen a vizsgán. 106-an hiányoztak, 336 diák pedig a korábbi években sikeresen letett vizsgáját ismertette el. Amint a Hargita Megyei Tanfelügyelőségen megtudtuk, erről a vizsgáról senkit sem zártak ki puskázás vagy annak kísérlete miatt. A vizsga lefolyásában más probléma sem adódott – közölte Hodgyai László tanfelügyelő.
Dáné Szilárd magyar szakos szaktanfelügyelő úgy fogalmazott, hogy megfelelő tételt kaptak a diákok. A tétel első részében Radnóti Miklós Virágének című versét kellett mintegy kétoldalas összefüggő szövegben elemezniük a vizsgázóknak. Az írásban rá kellett mutatniuk a cím és szöveg kapcsolatára, a versbeszéd sajátosságaira, a vers hangulatára, a poétikai eszközök jelentésképző szerepére, de a javítótanárok a megfogalmazást, a gondolatmenet felépítését, a helyesírást, a helyes fogalom és nyelvhasználatot is pontozták. Az összefüggő szöveget, logikus gondolatvezetést, nyelvhelyességet és helyesírást a tétel második részében is pontokkal lehetett elismerni. Ezen tételrésznél Nyáry Krisztián könyvéből, az Így szerettek ők. Magyar irodalmi szerelmeskönyv című munkából szerepelt egy szövegrész, amelynek alapján a vizsgázóknak meg kellett jelölniük a szöveg kommunikációs funkcióját, le kellett írniuk, hogy mi a különbség az írói életrajz és az internetes komment között és meg kell fogalmazniuk, hogy milyen céljai voltak a szerzőnek a történetek közlésével. Ugyanakkor a saját véleményüket is meg kellett fogalmazniuk a közösségi oldalakon történő információmegosztással kapcsolatosan.
A tétel harmadik részében A 20. századi dráma sajátosságai címmel kértek a vizsgázóktól mintegy kétoldalnyi értekezést. Példaként néhány szerzőt is megadtak, akik munkáival illusztrálni lehetett a 20. századi dráma sajátosságait, így például Örkény István Tóték című drámáját vagy Sütő András műveit. Az értekezésben rá kellett mutatni a kiválasztott alkotás műfaji sajátosságaira is, a drámai szituáció átértelmeződésére, valamint arra, hogy mennyire jellemző a cselekmény és a szereplők sorsa. A megfogalmazást, helyes gondolatmenetet, fogalom- és nyelvhasználatot, illetve helyesírást ezúttal is pontozták.
Dáné Szilárd magyar szakos tanfelügyelő kifejtette, az első rész verselemzése, a második rész szövegértelmezése, illetve a harmadik részben kért dráma is évek óta részét képezik a tételsoroknak, így ezek nem okozhattak meglepetést a diákoknak. Összességében a tételsor nehézsége közepes fokozatú – vélte a tanfelügyelő, hozzátéve, hogy a dráma nem az a műfaj, amit általában kedvelnek a diákok, de például Örkény István Tóték című művét, ha nem is olvasták, talán látták filmen. A második tételrészben szereplő szövegrész egy nemrég térségünkben járt szerző könyvéből származik, a követelmények között pedig a fiatalok az általuk előszeretettel használt közösségi oldalakról is leírhatták a véleményüket. A szaktanfelügyelő szerint azonban gyakran mégsem dolgozzák ki a diákok ezt a tételrészt, amelyben nem tárgyi tudást, hanem szövegértést, szabad fogalmazást kérnek tőlük.
Az érettségizők szerint sem volt nehéz a keddi vizsga, az előző napi román írásbelin kapott feladatokhoz képest könnyű volt a magyar, főként a vizsgatétel második része. „Nem volt nehéz, én valójában nem is gondolkodtam azon, hogy vajon milyen feladatokat adnak idén, vagyis nem »sakkoztam«, mint a román írásbeli előtt. Persze szubjektív, hogy kinek mennyire volt nehéz, számomra a tétel második része volt a legkönnyebb” – mondta a vizsga után egy székelyudvarhelyi érettségiző. A magyar írásbeli tétel harmadik részét a román írásbeliével összehasonlítva elmondta, egyszerűbbé tette a feladat megoldását, hogy a 20. századi drámáról szóló értekezés megírását kérő feladat több mű címét is felsorolta példaként, miközben románból jóval kevesebb támpontot adott a tétel. A Benedek Elek Pedagógiai Líceum érettségizője azt mondta, a jegyet illetően nem szeret előre gondolkodni, inkább a következő vizsgára koncentrál, ha már ennyire összesűrítették idén az írásbeliket.
Az érettségi szerdán a kötelező tantárgyak vizsgájával folytatódik, a csütörtöki szünnap után pedig pénteken a választható tárgyakból szervezett vizsgával zárul.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!