Fotó: Veres Nándor
Egyetlen olyan pontja sem volt az érettségi magyar írásbeli vizsgáján kapott tételnek, amelyikre ne készülhettek volna fel a vizsgázók – értékelte az írásbeli vizsgák második napján kapott tételsort a szaktanfelügyelő.
2013. július 02., 16:572013. július 02., 16:57
2013. július 02., 22:392013. július 02., 22:39
Kedden a magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsga zajlott le az érettségi keretében. Hargita megyében 1948 diák vett részt ezen a vizsgán. 106-an hiányoztak, 336 diák pedig a korábbi években sikeresen letett vizsgáját ismertette el. Amint a Hargita Megyei Tanfelügyelőségen megtudtuk, erről a vizsgáról senkit sem zártak ki puskázás vagy annak kísérlete miatt. A vizsga lefolyásában más probléma sem adódott – közölte Hodgyai László tanfelügyelő.
Dáné Szilárd magyar szakos szaktanfelügyelő úgy fogalmazott, hogy megfelelő tételt kaptak a diákok. A tétel első részében Radnóti Miklós Virágének című versét kellett mintegy kétoldalas összefüggő szövegben elemezniük a vizsgázóknak. Az írásban rá kellett mutatniuk a cím és szöveg kapcsolatára, a versbeszéd sajátosságaira, a vers hangulatára, a poétikai eszközök jelentésképző szerepére, de a javítótanárok a megfogalmazást, a gondolatmenet felépítését, a helyesírást, a helyes fogalom és nyelvhasználatot is pontozták. Az összefüggő szöveget, logikus gondolatvezetést, nyelvhelyességet és helyesírást a tétel második részében is pontokkal lehetett elismerni. Ezen tételrésznél Nyáry Krisztián könyvéből, az Így szerettek ők. Magyar irodalmi szerelmeskönyv című munkából szerepelt egy szövegrész, amelynek alapján a vizsgázóknak meg kellett jelölniük a szöveg kommunikációs funkcióját, le kellett írniuk, hogy mi a különbség az írói életrajz és az internetes komment között és meg kell fogalmazniuk, hogy milyen céljai voltak a szerzőnek a történetek közlésével. Ugyanakkor a saját véleményüket is meg kellett fogalmazniuk a közösségi oldalakon történő információmegosztással kapcsolatosan.
A tétel harmadik részében A 20. századi dráma sajátosságai címmel kértek a vizsgázóktól mintegy kétoldalnyi értekezést. Példaként néhány szerzőt is megadtak, akik munkáival illusztrálni lehetett a 20. századi dráma sajátosságait, így például Örkény István Tóték című drámáját vagy Sütő András műveit. Az értekezésben rá kellett mutatni a kiválasztott alkotás műfaji sajátosságaira is, a drámai szituáció átértelmeződésére, valamint arra, hogy mennyire jellemző a cselekmény és a szereplők sorsa. A megfogalmazást, helyes gondolatmenetet, fogalom- és nyelvhasználatot, illetve helyesírást ezúttal is pontozták.
Dáné Szilárd magyar szakos tanfelügyelő kifejtette, az első rész verselemzése, a második rész szövegértelmezése, illetve a harmadik részben kért dráma is évek óta részét képezik a tételsoroknak, így ezek nem okozhattak meglepetést a diákoknak. Összességében a tételsor nehézsége közepes fokozatú – vélte a tanfelügyelő, hozzátéve, hogy a dráma nem az a műfaj, amit általában kedvelnek a diákok, de például Örkény István Tóték című művét, ha nem is olvasták, talán látták filmen. A második tételrészben szereplő szövegrész egy nemrég térségünkben járt szerző könyvéből származik, a követelmények között pedig a fiatalok az általuk előszeretettel használt közösségi oldalakról is leírhatták a véleményüket. A szaktanfelügyelő szerint azonban gyakran mégsem dolgozzák ki a diákok ezt a tételrészt, amelyben nem tárgyi tudást, hanem szövegértést, szabad fogalmazást kérnek tőlük.
Az érettségizők szerint sem volt nehéz a keddi vizsga, az előző napi román írásbelin kapott feladatokhoz képest könnyű volt a magyar, főként a vizsgatétel második része. „Nem volt nehéz, én valójában nem is gondolkodtam azon, hogy vajon milyen feladatokat adnak idén, vagyis nem »sakkoztam«, mint a román írásbeli előtt. Persze szubjektív, hogy kinek mennyire volt nehéz, számomra a tétel második része volt a legkönnyebb” – mondta a vizsga után egy székelyudvarhelyi érettségiző. A magyar írásbeli tétel harmadik részét a román írásbeliével összehasonlítva elmondta, egyszerűbbé tette a feladat megoldását, hogy a 20. századi drámáról szóló értekezés megírását kérő feladat több mű címét is felsorolta példaként, miközben románból jóval kevesebb támpontot adott a tétel. A Benedek Elek Pedagógiai Líceum érettségizője azt mondta, a jegyet illetően nem szeret előre gondolkodni, inkább a következő vizsgára koncentrál, ha már ennyire összesűrítették idén az írásbeliket.
Az érettségi szerdán a kötelező tantárgyak vizsgájával folytatódik, a csütörtöki szünnap után pedig pénteken a választható tárgyakból szervezett vizsgával zárul.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
szóljon hozzá!