Az érintett készruhaipari vállalatnál korábban 2020-ban, a koronavírus okozta gazdasági nehézségek idején volt egy hasonlóan nagy tömeges leépítés
Fotó: Barabás Ákos
Visszaveszi januárban elbocsátott alkalmazottait egy székelyudvarhelyi könnyűipari cég, ám egy négyszer akkora tömeges elbocsátással tovább romlik a textilipari ágazat helyzete a megyében.
2025. március 27., 07:592025. március 27., 07:59
Legutóbb januárban volt tömeges leépítés a Hargita megyei munkaerőpiacon, akkor – mint oly sokszor az elmúlt években – egy textilipari vállalkozás volt kénytelen megválni 61 alkalmazottjától. Az elbocsátás oka a megrendelések hiánya volt, ami a tavaszi szezonváltás előtt gyakori probléma az ágazatban. Az érintett cégnél abban bíztak, hogy tavasszal rendeződik a helyzet és újra alkalmazni tudják elbocsátott alkalmazottaikat.
Több tucatnyi dolgozójától kénytelen megválni egy udvarhelyi textilipari cég. Noha a bizonytalanság leginkább a textiliparban állandósult, a Hargita megyei adatok romló gazdasági helyzetre utalnak: az alkalmazások száma csökken, a munkanélküliség nő.
A remény nem volt alaptalan, a vállalkozás máris visszavette a tömeges leépítés során munkanélkülivé vált dolgozói jó részét – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetőjétől. Kedden már 50 körül volt az újra alkalmazott dolgozók száma, megtörténhet, hogy egy-két régi alkalmazottat nem tudnak visszavenni, de még ez sem biztos – fűzte hozzá az intézmény munkatársa.
A jó hír mellett azonban egy lényegesen rosszabb is van a munkaerőpiacon: az előzőnél majdnem négyszer nagyobb elbocsátást jelentett be egy másik székelyudvarhelyi textilipari vállalat. Amint arról Jánó Edit tájékoztatott
Ez majdnem a teljes személyzete a készruhaipari vállalatnak, hiszen a cég összesen 249 alkalmazottal rendelkezik: lényegében nagyrészt csak a gyermeknevelési szabadságon lévők maradtak ki a leépítésre kerülők csoportjából.
Fotó: Barabás Ákos
Egyelőre azonban még senkit nem bocsátottak el, és mivel legalább húsz nappal ezt megelőzően ki kell állítsa az értesítést a vállalat, leghamarabb majdnem egy hónap múlva kerülhet sor elbocsátásokra – tájékoztatott a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség osztályvezetője, a tervezett leépítés okáról azt közölve, hogy
Az érintett készruhaipari vállalatnál korábban 2020-ban, a koronavírus okozta gazdasági nehézségek idején volt egy hasonlóan nagy, tömeges leépítés. Abban az évben egyébként megközelítette az ezret a székelyudvarhelyi textiliparból elbocsátott alkalmazottak száma.
Noha az azóta eltelt esztendőkben egyszer sem volt ilyen méretű elbocsátási hullám a székelyudvarhelyi könnyűiparban, az ágazat azóta sem tért magához, amit az időszakos vagy végleges tömeges leépítések jól jeleznek. Ezt erősítette meg Jánó Edit is, rámutatva:
Egyébként a székelyudvarhelyi mellett történt egy előzetes bejelentés egy több mint száz fős csíkszeredai textilipari leépítésről is, ám azt végül mégsem kellett végrehajtsa az érintett vállalkozás.
Fotó: Barabás Ákos
Az alkalmazottak számát tekintve Hargita megyében az építkezési szektor, a kereskedelem, fa- és élelmiszeripar a legerősebb ágazatok, a textilipar valahol a mezőny közepe táján helyezkedik el, de évről-évre egyre lejjebb csúszik ezen a listán.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!