Fotó: Kristó Róbert
Az étkezési és takarmánybúza, illetve a többi gabonaféle ára is magasabb idén, de tavalyhoz képest a legnagyobb különbség a Hargita megye fő terményének számító pityóka ára esetében tapasztalható, ugyanis az elmúlt húsz év legjobbjának tartott tavalyi krumplitermést az egyik legrosszabb követte.
2012. november 07., 16:402012. november 07., 16:40
2012. november 07., 17:112012. november 07., 17:11
Az aszály következtében magasabb az idei termények ára Hargita megyében, ez azonban leginkább a burgonya esetében tapasztalható. Az étkezési búza ára a tavalyi, kilónkénti 0,75 lejhez képest 1,1–1,2 lej körül van jelenleg, és ennél nem sokkal kisebb a takarmánybúza ára sem – mondta el Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Ez jó árnak tekinthető, figyelembe véve, hogy átszámolva nagyjából megegyezik a búza tonnánkénti 250–260 eurós világpiaci árával – fűzte hozzá az igazgató.
A búzáéhoz hasonló ára van a zabnak és az árpának, illetve a többi gabonafélének is a piacokon, ezek esetében ugyanis nincs nagybani felvásárlás Hargita megyében. A kukoricáért viszont még többet kell fizetni, mert azt távolabbról hozzák, ugyanakkor nyilván a gabona kiskereskedői és nagybani ára között is különbség van – fejtette ki a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Leginkább a burgonya termelői ára nőtt tavalyhoz képest, ugyanis az utóbbi húsz esztendő legjobbjának tartott múlt évi pityókatermést az idei rendkívüli szárazság miatt az elmúlt két évtized egyik legrosszabb termése követte, a hektáronkénti húsz tonnát meghaladó tavalyi termés után még a kilenc tonnát sem érte el a hektáronkénti átlagmennyiség. A Hargita megyei krumpli nagybani, termelői ára 0,9–1 lej körül van jelenleg, a tavalyi 0,34–0,45 lejes nyomott árhoz képest, és a termelőknek tartaniuk kell a mostani szintet, hogy ne fizessenek rá a terméskiesésre.
A kereslet viszont nem túl nagy a megyében termesztett pityóka iránt, ennek pedig az importburgonya az oka – tudtuk meg a megyei mezőgazdasági igazgatóság szakemberétől. „Németországból, Lengyelországból érkezik az olcsó krumpli, és a kiterjedt, nagy távolságokat átfogó kereskedés miatt a helyi gazdák, sőt a szomszédos krumplitermelő megyék, de még egy-két ország sem igazán tudja befolyásolni az árakat” – mondta Török Jenő, hozzáfűzve, hogy várhatóan a tél beálltával élénkül majd a kereslet a helyi pityóka iránt, ugyanis a fagyok miatt nehézkessé válik a szállítás. A fogyasztók már kezdték megszokni, hogy a hazai krumpli minősége sokkal jobb, mint a külföldről származó burgonyáé, idén viszont az a gond, hogy a helyi burgonya viszonylag kis méretűre nőtt, és ezt kevésbé szeretik a vásárlók, mert nehezebb meghámozni, viszont tudni kell, hogy ízre és beltartalomra is a közepes méretű pityóka a jobb – fejtette ki a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Az idei, Hargita megyei burgonyaárral kapcsolatban még elmondta, a 0,9–1 lejes kilónkénti ár nem számít rekordmagasnak, hiszen húsz évre visszamenőleg az átlag 0,65–0,70 lej körül van, de néhány évvel ezelőtt volt 1,8 lej is.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!