Fotó: Kristó Róbert
Jó termést várnak a gazdák Hargita megyében, a sok esőnek köszönhetően a talaj nedvességtartalma több mint egy év után elérte az ideális szintet. Idén viszont először tízezernél is kevesebb hektáron termesztenek krumplit.
2013. július 02., 17:592013. július 02., 17:59
2013. július 02., 18:312013. július 02., 18:31
Nagyon jó hatással volt a Hargita megyei mezőgazdaságra a szokatlanul csapadékos időjárás, dacára annak, hogy az elmúlt 47 napból 35 esős volt – azaz átlagban négy napból három csapadékos volt –, csak nagyon kevés helyen tett kárt a földeken a víz – tájékoztatott Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. A sok esőnek köszönhetően több mint egy év óta először érte el a talaj víztartalma a megfelelő szintet, elmúltak a tavalyi és tavalyelőtti rendkívüli szárazság hatásai, ugyanis a talaj mélyebb rétegeinek kiszáradása még a 2011-es, több mint ötven év óta nem tapasztalt szárazság idején kezdődött.
A kedvező időjárásnak köszönhetően jó búza- és árpatermés várható, annak ellenére, hogy az április végi, május eleji csapadékhiány kicsit visszafogta a búza fejlődését – mondta el Török Jenő, hozzáfűzve viszont, hogy pontos becslésekbe még korai lenne bocsátkozni.
Mélyponton a pityókaföldek mértéke
Idén nagyon jónak ígérkezik a burgonyatermés is, viszont első alkalommal tízezer hektár alá csökkent a krumpliföldek összterülete Hargita megyében, a csökkenés mértéke csak az elmúlt egy évben meghaladta az ezer hektárt – tudtuk meg a szakembertől. Idén összesen már csak 9330 hektáron termesztenek krumplit a Hargita megyei gazdák, szemben például a tíz évvel ezelőtti 14 700 hektárral.
A csökkenés okai sokrétűek, de az utóbbi két év sok gazdának döntő jelentőségű volt, 2011-ben ugyanis az elmúlt húsz év legjobb pityókatermését takarították be, emiatt viszont lezuhant az ára, és még úgy is alig tudták értékesíteni a termelők, tavaly pedig a példátlan szárazság miatt szinte száz százalékban tönkrement a termés. Ugyanakkor szerepel az okok között az is, hogy megváltoztak a fogyasztói szokások: kevesebb krumplit eszik a lakosság, és sokak esetében az is külföldről származó, előre csomagolt, félig elkészített burgonya – magyarázta Török Jenő, hozzáfűzve: az is gondot jelent, hogy a gazdák nem tömörülnek, így csak a szabadpiacot tudják ellátni, az áruházláncokat nem, azaz nem elég piacképesek a Hargita megyei krumplitermesztők.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!