A normálisnak a százszorosára nőtt vízhozammal tört be a parajdi sóbányába a Korond-patak, ami a nagy esőzések következtében utat tört magának a mélybe. Már a látogatói szintről is kimentették, amit lehetett.
2025. május 27., 16:402025. május 27., 16:40
2025. május 27., 17:052025. május 27., 17:05
Fotó: Haáz Vince
A normálisnak a százszorosára nőtt vízhozammal tört be a parajdi sóbányába a Korond-patak, ami a nagy esőzések következtében utat tört magának a mélybe. Már a látogatói szintről is kimentették, amit lehetett.
2025. május 27., 16:402025. május 27., 16:40
2025. május 27., 17:052025. május 27., 17:05
Két óriási víznyelővé változott a Korond-patak két ideiglenes medre, amit a parajdi sóbányánál alakítottak ki, hogy megakadályozzák a víz befolyását a föld alatti komplexumba.
ugyanis a heves esőzések hatására a patak vízhozama a százszorosára nőtt, a hordalékok felszakították a mederbe lefektetett vízzáró fóliát, a nagy erejű víz pedig utat tört a mélybe, így a patak egyenesen a bányába folyik.
Veszélyben a parajdi sóbánya: a heves esőzések következtében megnőtt vízhozam miatt ömlik a víz a bányába. A hatóságok figyelik a helyzetet, Bíró Barna Botond szerint egyelőre mindenki tehetetlen.
„Azt konkrétan nem tudom megmondani, hogy mennyi idő alatt telik fel, csak találgatások vannak jelen helyzetben.
(…) A bánya részéről most megpróbálják megoldani, hogy hátha legalább a Telegdy-bányarész menthető legyen” – mondta lesújtva a Székelyhonnak Nyágrus László, Parajd község polgármestere.
Fotó: Haáz Vince
A helyzetet jól leírja, hogy a parajdi sóbánya látogatói részlegéről, ami a tizenegy szintes föld alatti komplexum felső részében található, a földfelszíntől számolva a harmadik szinten, már mindent kimentettek, amit lehetett.
– hagyta nyitva a mondatot a településvezető, de kérdésünkre megerősítette, hogy fennáll a veszélye ennek.
Fotó: Haáz Vince
Egyelőre teljes a bizonytalanság, kiszámíthatatlan a helyzet, ugyanis nagyon sok minden függ az időjárástól. A patak vízhozama a normális értéknek több mint a százszorosára nőtt, délután egyeztettek a helyzetről, de
– mondta Nyágrus László. A civil önkéntesek által épített gát már a reggeli órákban feladta a szolgálatot, tehát már akkor használhatatlan volt, a patak kiöntött a réten. Azóta valamennyit csökkent a patak vízhozama, de továbbra is óriási, így egy nagy gépet leszámítva a munkagépekkel sem lehet dolgozni a helyszínen – fűzte hozzá.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola tornatermébe is szerda reggelre. Mintegy két-három cm mély víz gyűlt össze két helyiségben, összesen mintegy 50 négyzetméternyi területen.
Közleményben reagált az Országos Sóipari Társaság (Salrom) a parajdi sóbánya beázásával kapcsolatos keddi, rendkívül rossz fordulatra. Ők sem tudják felbecsülni a kár mértékét, ami „a parajdiak mindennapi életét is súlyosan befolyásolja”.
Napra – és talán órára – pontosan százötven évvel azután árasztotta el a parajdi sóbányát a víz, hogy az 1875. május 27-én délelőtt 11 órakor kitört zápor hatására létrejött a szovátai Medve-tó.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
szóljon hozzá!