Fotó: Veres Nándor
Az aszály mellett a üzemanyag és energia árának folytonos növekedése is hozzájárult az alapélelmiszerek drágulásához, az országos statisztikai hivatal szerint egy hónap alatt – augusztustól szeptemberig – 2,3 százalékkal nőttek az árak. Mind közül talán a legfeltűnőbb a kenyér kilónkénti árának növekedése, mely idén tavasztól majdnem duplájára ugrott.
2012. október 15., 19:512012. október 15., 19:51
2012. október 15., 20:062012. október 15., 20:06
Egyik legalapvetőbb élelmiszerünk a kenyér, melynek világnapját október 16-án ünneplik. A legtöbb országban ezen a napon kenyerek és péktermékek osztogatásával ünnepelnek, nálunk viszont lassan az is kérdésessé válik, hogy ezentúl mindennap asztalra kerül-e majd. A helyi pékségeknél érdeklődve megtudtuk, noha nemrég kezdték az idei búza lisztjéből és egyéb gabonatermékekből készíteni termékeiket, a búza ára már aratás előtt igencsak megnőtt.
Ijesztő adatok
Romániában egy hónap alatt annyit emelkedett a liszt ára, mint az elmúlt háromnegyed évben összesen. Az országos statisztikai hivatal felmérései szerint a liszt szeptemberi értéke tavaly decemberhez képest csupán 2,7 százalékkal nőtt. Majdnem ugyanannyit emelkedett az elmúlt egy hónap alatt is, vagyis augusztushoz képest 2,6%-os növekedést mutattak ki szeptemberig. A kenyér és vekni ára is hasonlóképpen alakult az elmúlt időszakban. Boldizsár Gábor, az egyik udvarhelyi pékség igazgatója ezzel kapcsolatos kérdésünkre elmondta: egész évben számolniuk kellett az üzemanyag drágulásával, az aszály miatt pedig még az aratás előtt igencsak felszökött a gabona ára.
„Nagy volt a szárazság és kevés gabona termett idén, minek következtében még az aratás előtt 10–15 százalékkal nőtt annak ára. Mi belföldi malmoktól szerezzük be pékáruinkhoz a lisztet, melyhez az előállítással járó költségek mellett hozzáadódik az üzemanyag ára is” – magyarázta Boldizsár. Az igazgató szerint a kenyér tovább drágulhat az év végéig, ez alól a teljes kiőrlésű termékek vagy a korpás kenyér sem lesz kivétel. „Mindenki issza a szárazság levét, a környékbeli gazdák is panaszkodnak, hiszen annyira kevés a gabona, hogy nincs, amivel kitelelhetnék állataikat” – tette hozzá.
Egy hónapos stagnálás várható
Székelyudvarhelyen 5 és 6 lej között van a kenyér kilónkénti ára. Egyéb péktermékeket 11 és 15 lej között értékesítenek a helyi üzletekben. A kenyérdrágulás okairól Raffai Lászlót, egy másik udvarhelyi pékség adminisztrátorát is megkérdeztük.
Meglátása szerint ez sejthető volt, ugyanis országos szinten mindennek felment az ára. „A kenyérhez liszt kell, a liszthez pedig gabona, melynek ára 50 százalékkal nőtt idén” – véleményezett az ügyvezető. Azzal kapcsolatosan, hogy az elkövetkezőkben lehet-e további emelkedésre számítani, ami a kenyér árát illeti, elmondta: most egy hónapig előreláthatólag stagnálni fog a kenyér ára. Az üzemanyag-drágulás mellett az energiáét is az okok közé sorolta Raffai.
A székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában a választást megelőző napokban 30 százalékkal nőtt az új személyazonossági igazolványok iránti igény, és később be is igazolódott: a helyieknek is fontos volt részt venni a szavazáson.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
szóljon hozzá!