Fotó: Barabás Ákos
Elkezdtek kialakítani egy adatbázist a székelyudvarhelyi helyi rendőrségen azokról a személyekről, akiket már illegális szemetelésen kaptak, így követni tudják a visszaesőket.
2016. január 27., 13:022016. január 27., 13:02
2016. január 27., 13:082016. január 27., 13:08
A helyi rendőrség a környezetvédelem terén is szeretne hatékony lenni, így tanulmányt és adatbázist is készítenek abból a célból, hogy felmérjék a helyiek hulladékelhelyezési szokásait, illetve nyilvántartsák az illegális szemetelőket.
Az elhelykezésről
Bodrogi Előd környezetvédelmi mérnök irányításával tanulmányt készítenek, melynek részeként minden reggel és este lefényképezik a városi gyűjtőpontokat. A képek segítségével felmérik és követik a lakosság, illetve a kereskedelmi egységek hulladékelhelyezési szokásait. Azt szeretnék elérni, hogy a kihelyezett tárolókat mindenki megfelelően használja és az építkezési hulladékot az arra kijelölt helyre szállítsa.
László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője arról tájékoztatott, hogy elkezdtek kialakítani egy adatbázist azokról a személyekről, akiket már törvénytelenségen kaptak, így követni tudják a visszaesőket. A kukák mellé dobott zacskókban található ételmaradék illatára a kóbor állatok széttépik a csomagolást és szétszórják annak tartalmát. Miután a rendszeresen guberálókkal több esetben összeszedették a szétdobált szemetet, azóta legtöbbjük már megtanult „tisztán dolgozni”.
Egyszeri felszólítás után magánszemélyeket 100-tól 500-lejig bírságolhatnak háztartási hulladék törvénytelen elhelyezése miatt. Azok a magánszemélyek, akik nem kijelölt helyen szabadulnak meg az építkezési hulladéktól, 200-tól 1000 lejig, a jogi személyek pedig 1500-tól 2500 lejig büntethetők. Eddig egy magánszemélyt büntettek 1000 lejre építkezésből származó anyagok eldobásáért. László Szabolcs szerint céljuk nem a bírságolás, hanem intenzív részvétellel rávenni a lakosokat környezetük tisztán tartására.
A gyűjtésről
Az uniós tagállamok 2017-ig kötelesek a háztartási hulladék 15 százalékát szelektíven gyűjteni, a kereskedelmi cégeknek pedig csomagolóanyaguk 60 százalékát újra kell hasznosítani. Udvarhelyszéken azonban lassan alakul a szelektív gyűjtésre való hajlandóság, a lakosságnak több mint 75 százaléka nem választja külön a hulladékot. Vidéken még ennél is rosszabb a helyzet.
Érdeklődésünkre, hogy mi történik a lakosok által különválasztott hulladékkal, Koszta Attila, az RDE Hargita igazgatója elmondta, a papírt, a műanyag palackot és a fémet tároló harangok tartalmát egy autóval, de különálló konténerekben szállítják. Ezeket a Termés utcai gyűjtőpontnál külön kupacokba ürítik, szükség esetén újraválogatják, majd bálákba tömörítik. A tömörített papírhulladék leggyakrabban hazai papírgyárakhoz kerül, legnagyobb felvásárlójuk a brassó megyei Zernyesten működik. A legtöbb papírt nyomdáktól, cégektől, valamint üzletektől gyűjtik össze, a Csíkszereda környéki borvíztöltő cégektől pedig sok hibás palack kerül hozzájuk. Elmondása szerint a kis- és nagybani üzletek csomagolóanyaguk 60 százalékát kötelesek újrahasznosítani, ellenkező esetben kilogrammonként 2 lej bírságra kötelezik őket.
A hulladékgazdálkodó cég tervei között szerepel a tudatos szemétgyűjtésre való nevelés. Ennek részeként óvodásoknak, iskolásoknak mutatják be a telepet, ismertetik velük a hulladékgazdálkodás folyamatait. A gyűjtőpontokon plakátokat akarnak kihelyezni, melyeken arra buzdítják a lakosságot, hogy az újrahasznosítható hulladékot vigyék a telephelyre. Ezekért cserébe toalettpapírt, papírtörlőt, papírzsebkendőt és fénymásolópapírt számolnak fel beszerzési áron. Szeretnék bővíteni a telephelyet, hogy a kiöregedett bútorokat, a megsérült szanitertermékeket is legyen hova vinni.
A telephelyen a papírért 0,20 lejt, a pillepalackért, műanyagért 0,45 lejt, a fémért pedig 1,50 lejt adnak kilónként. A cég a papírhulladékot általában jó áron tudja értékesíteni, míg a pillepalack felvásárlási ára a kőolaj világpiaci árának függvényében változik. Az üveg begyűjtése veszteséges, mivel jelképes áron, tonnánként 1 lejért veszik át.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!