A sóvidéki község szülöttének, a költőként és festőként egyaránt jelentőset alkotó művésznek a gyászszertartása déli egy órakor kezdődött Korondon, a Kalonda-alji temetőben.
2012. november 12., 17:132012. november 12., 17:13
2012. november 13., 09:232012. november 13., 09:23
A több száz fős gyászoló tömeg, a végtisztességtevő rokonok, falus-, író- és festőtársak, a hazai és magyarországi közélet jeles személyiségei megrendülten állták körül az életének 75. évében elhunyt Páll Lajos koporsóját. Mind az egyház képviseletében megszólaló lelkészek, mind a művésztársak egyaránt a megőrzött és gyarapodott talentumokról szóltak, melyekkel a költő és a képzőművész igen tudatosan és jól sáfárkodott.
Ferenczes István, a Székelyföld nyugalmazott főszerkesztője a jó baráttól, Katona Mihály polgármester attól a falubelitől, akire évtizedeken át joggal volt oly büszke a közösség, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a tavasszal a Hargita Megyéért-díjjal kitüntetett alkotótól búcsúzott. A megyei tanács elnöke beszédében kifejtette, nem gondolta volna, hogy a díjátadó lesz az utolsó alkalom, amikor a művésszel életében találkozhat, de még így is a sors különös kegyének tekinthette, hogy személyesen ismerhette.
Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja a magyar emberről, a minket hídként összekötő nagy egyéniségről beszélt, Nagy Benedek nyugalmazott tanár, politikus, az egykori harcostárs a börtönévek során emlékezetben megőrzött és hordozott Páll Lajos-verseket idézte, Majla Sándor költő pedig egy ez alkalomra írt költeménnyel búcsúzott.
Páll Lajos (Korond, 1938. április 2. – 2012. november 9., Székelyudvarhely) életműve másokéval összehasonlíthatatlan, egyedi és értékes. Az 1956-os eseményeket követő megtorlássorozat áldozataként – négy évet töltött a totalitárius rezsim börtöneiben – nem államvizsgázhatott, arra kényszerült, hogy szabadúszó képzőművészként éljen.
Belső száműzetésben, csendes alkotói magányban élt családjával együtt szülőfalujában. Sajátos hangulatú képei mellett igen jelentős hol halkuló, hol markánsabban megszólaló lírája is, amely az utóbbi két évtizedben látszott kiteljesedni.
A pénteken elhunyt művész tagja volt a Magyar Írószövetségnek és a Romániai Írók Szövetségének, a Romániai Képzőművészek Szövetségének, valamint a Politikai Foglyok Országos Szövetségének. 1995-ben Aranka György-díjat, 1998-ban Pro Cultura Hungarica-díjat kapott. 2002-ben a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díjjal, 2006-ban ’56-os aranykereszttel, 2011-ben a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze és Szervátiusz-díjjal ismerték el munkásságát, 2012-ben pedig Hargita Megye Tanácsa tüntette ki a megyében adható legrangosabb díjjal.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!