Hargita megyében az iskolaépületek 16 százalékában hiányosak az oktatáshoz szükséges komfortkörülmények, olyan iskolák is vannak, ahol a fagypont közeli hőmérsékletben jelenleg is a kinti vécét kell használniuk a gyerekeknek. A tanfelügyelőség jövő héten kezdi meg a helyzet felmérését, és elképzelhető, hogy a következő tanévtől megszüntetik az oktatást ezekben az iskolaépületekben.
2012. november 08., 17:282012. november 08., 17:28
2012. november 12., 13:252012. november 12., 13:25
Jövő héten kezdi el a Hargita Megyei Tanfelügyelőség a következő tanév beiskolázási tervének előkészítését, melynek során az intézet munkatársai a távoli vidéki iskolákat is felkeresik, hogy megvizsgálják, szükség van-e az oktatás fenntartására ezekben az épületekben, amelyek között több olyan is van, ahol csak a minimális elvárásoknak felelnek meg a komfortfeltételek – tudtuk meg Bartolf Hedvigtől. A megyei főtanfelügyelő elmondta, vannak olyan vidéki iskolaépületek, ahol csempekályhában fűtenek, máshol nincs vezetékes víz, illetve csak külső vécék vannak. Noha e tekintetben a helyzet évről évre jobb Hargita megyében, például az előző tanévhez képest 6–8 százalékkal több iskolában javultak a feltételek, ez az oktatási épületek 16 százalékában továbbra sem nevezhető kielégítőnek – tájékoztatott a főtanfelügyelő.
A tanfelügyelőség munkatársai már jövő héten kilátogatnak több ilyen vidéki iskolába, és megvizsgálják, hogy a következő tanévtől egyáltalán szükség lesz-e ott osztályok indítására – mondta Bartolf Hedvig, hozzáfűzve, hogy esetenként olyan falvak iskoláiról van szó, ahol egyre kevesebb a gyerek, és az iskolának csak néhány tanulója van. Az épület felújításánál olcsóbb és jobb megoldás is ezek esetében, ha az a három-négy gyerek iskolabusszal bejár a községközpont iskolájába, ahol általában az oktatás minősége is magasabb, és ott a gyerekeknek is jobb, hiszen nagyobb közösségben vannak – fogalmazott a főtanfelügyelő.
Megyeszinten mindenhol – az udvarhelyi, csíki és gyergyói térségben egyaránt – vannak ilyen iskolaépületek. Udvarhelyszéken az egyik legrosszabb helyzetben lévő község Székelyderzs, ahol az iskolaközpont négy egységének mindegyikében az udvaron található vécékre járnak a kisgyerekek. Az iskola alig kap pénzt fejlesztésekre, ráadásul az idei, rendkívüli szárazság miatt még mindig nincs víz sem az iskolaközpont székelyderzsi emeletes épületében, sem az óvodában, de az iskola külső egységeiben, a székelymuzsnai iskolában és óvodában sem – mondta el Ádám Zsolt igazgató. Ez összesen 115 napközis korú és I–VIII. osztályos gyereket érint, akiknek a vízhiány következtében a fagypont közeli novemberi hidegben is az udvaron található vécéket kell használniuk, ivóvizet otthonról visznek, és kezet mosni csak tálakban tudnak, amelyekbe a takarítónők hordják a vizet – tudtuk meg az iskolaközpont igazgatójától, aki azt is elmondta, dacára annak, hogy a község iskolájának egészségügyi engedéllyel rendelkező belső mellékhelyiségei vannak, a gyerekeknek mégis a kinti vécékre kell járniuk, és ez a tél közeledtével egyre nagyobb gondot jelent.
Mint azonban Bartolf Hedvig elmondta, vannak pozitív példák is, például a Korond községhez tartozó Pálpatakán és Fenyőkúton, ahol közösségi összefogással oldották meg a problémákat. A szülők kezdeményezésére kezdődött el az iskola felújítása a községközponttól távolabb eső szórványtelepülésen, Fenyőkúton, erősítette meg Katona Mihály korondi polgármester, hozzáfűzve, hogy a helyi és a megyei önkormányzat is támogatta anyagilag a munkálatokat, akárcsak a pálpataki iskola esetében, ahol a tanintézet pénzalapjával is jól gazdálkodott a vezetőség, az is hozzájárult a sikeres korszerűsítéshez. A két település korszerű oktatási épületeiben összesen 115 napközis korú és I–VIII. osztályos gyerek tanul, éppen annyi, mint a székelyderzsi iskolaközpont áldatlan helyzetű épületeiben.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!