Fotó: Barabás Ákos
Huszonhárom Homoród menti önkéntes tűzoltó szerzett hivatalos képesítést a napokban a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltók Egyesületének magyar nyelvű tanfolyamán. A kezdeményezők szerint az alapképzésen a gyakorlati ismereteiket bővíthették a tűzoltók.
2016. július 07., 13:352016. július 07., 13:35
Az önkéntes tűzoltók tevékenységére egyre többen figyelnek fel, a községekben is egyre nagyobb tiszteletnek örvendenek – mondta a szerdán tartott sajtótájékoztatón a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltók Egyesületének elnöke, Albert Csaba. Az egyesület a Hargita megyében tevékenykedő 64 önkéntes tűzoltóegység hetven százalékát karolja fel, de a Kovászna és Maros megyei csapatok egy részével is kapcsolatban állnak. Tevékenységüket nagymértékben segítik a Hargita megyei tanács által meghirdetett pályázatok, idén az egyesület mindhárom benyújtott pályázata nyert, így nemrégiben képzést tartottak, a közeljövőben pedig védőfelszereléseket vásárolhatnak, valamint tájékoztatóanyagokat készítenek a vidékieknek.
A pályázaton kapott támogatásnak köszönhetően már négy alkalommal szerveztek képzést az udvarhelyszéki tűzoltóknak, idén Oklándon, ahol a Homoród mentiek szerezhettek hivatalos, beoszott tűzoltói képesítést.
Rotaru Viktor, az egyesület tagja elmondta, a 124 órás képzés összesen 6225 lejbe került, a megyei tanács 4980 lejjel támogatta. „Hét ember részvételét fedezte a pályázaton nyert összeg, de a környékbeli önkormányzatok is bekapcsolódtak, és további tizenhat Homoród menti önkéntesnek fizették ki a képzést” – tette hozzá Albert Csaba. A részvevők nyolcvan óra gyakorlati és negyvennégy óra elméleti oktatáson vettek részt, múlt héten volt a záróvizsga, amelyen az önkéntes tűzoltók hivatalos szakmai képesítést szereztek. A román hatóságok által akkreditált diploma igazolja beosztott tűzoltói képesítésüket. A törvényeknek megfelelően az udvarhelyszéki tűzoltók magyar nyelven végezték el a tanfolyamot.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!