Fotó: Barabás Ákos
Évek óta egyre rosszabb a 131-es megyei út Felsőboldogfalva és Kénosi-tető közti szakasza, a leszakadt útrészek nincsenek kitáblázva, emiatt balesetveszélyesek. Ez az autók hosszú féknyomaiból is kitűnik.
2016. augusztus 20., 09:022016. augusztus 20., 09:02
Hullámvasúton érezheti magát az, aki Székelyudvarhelyről a legrövidebb úton szeretne eljutni Brassóba: több helyen is megcsúszott a föld a 131-es megyei út Felsőboldogfalva és Kénosi-tető közti hat kilométeres szakaszán. Az aszfalt meg van repedezve, az utóbbi időben pedig hatalmas mélyedések keletkeztek az úttesten, amelyek életveszélyesek lehetnek egy-egy gyorsabban közlekedő autós vagy éppen arra járó gyalogos számára.
A problémás részeknél nincsenek kihelyezve a veszélyt jelző táblák, így csak az autók hosszú féknyomai figyelmeztetnek arra, hogy jobb, ha lassan közlekedünk. Csütörtöki terepszemlénk során is több autós fékezett hirtelen az említett útszakaszon.
A helyszínen egy környékbeli lakossal is találkoztunk. Elmondta, főleg a vizenyősebb részeknél szakadozott meg az út, egyik helyen még áteresz is van, ám a sánc jóval mélyebben van a betongyűrűnél. Nap mint nap tapasztalja, hogy az autósok nagyokat fékeznek a mélyedéseknél, de arra is volt példa, hogy kisebb balesetek történtek. Az egyik helyen ő rakott ágakat a leszakadt részhez, hogy figyelmeztesse a sofőröket a veszélyre. A háza környékén keletkező útszéli gödröket panaszosunk maga szokta betömni, viszont arra is volt példa, hogy a Hargita megyei tanács munkatársai tették meg ezt. Egyébként múlt héten egy Patakfalvához közeli szakaszon láttunk egy veszélyes utat jelző forgalmi táblát, mostanra viszont az is eltűnt.
Sándor József felsőboldogfalvi polgármester elmondta, az út négy évvel ezelőtti felújítása kapcsán ügyészségi vizsgálat indult Hargita Megye Tanácsának vezetője és több munkatársa ellen, az ügy pedig azóta is tart. Valószínűleg ezért nem történtek javítások az úton, hiszen a munkálatokra csak a bíróság adhat engedélyt – tette hozzá. Az elöljáró úgy emlékszik, Patakfalva környékén idén májusban csúszott el az út, más helyszíneken évekkel ezelőtt jelentkezett a probléma – annak ellenére, hogy a korábbi korszerűsítéskor kijavították az egyenlőtlenségeket.
„Volt szó arról, hogy ki lesznek táblázva a nagyobb földcsúszások, jelzések azonban most sincsenek” – fogalmazott. Egyébként a felsőboldogfalvi polgármesteri hivatalba is rendszeresen érkeznek panaszok az úttal kapcsolatban, a javításokat viszont a megyei tanácsnak kell megoldania. A témával kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a megyei tanács sajtószolgálatának, azonban még nem kaptunk választ.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba. A forgalom mindkét sávon áll a 138-as megyei úton.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!