Fotó: Veres Nándor
Egy székelyudvarhelyi olvasónk azzal fordult hozzánk, hogy nem tudja, mit tegyen a felgyűlt és lejárt szavatosságú gyógyszerekkel, amelyeket valamilyen oknál fogva nem használt el. Ezeket, mivel mérgező hulladékként vannak számon tartva, nem ajánlott szemétbe dobni, és a gyógyszertárakban sem veszik vissza.
2013. február 06., 18:202013. február 06., 18:20
2013. február 06., 18:552013. február 06., 18:55
Több székelyudvarhelyi patikánál érdeklődve kiderült, hogy mindegyikük szerződésben áll egy olyan céggel, amely időnként elviszi és megsemmisíti lejárt szavatosságú gyógyszereiket. Mindezek mellett viszont azt is megtudtuk, hogy a gyógyszerészek, gyógyszertárak nem kötelesek a lakosságtól visszavenni a régi, megmaradt tablettákat. Ez alól csupán azok a készítmények képeznek kivételt, amelyeket ún. sárga receptre írtak fel. „Azokat a sárga receptre felírt, erős hatású gyógyszereket és kábítószeres készítményeket, amelyeket a beteg nem használt el, kötelező visszavinni abba a patikába, ahonnan kivették” – fejtette ki Abrán Tünde főgyógyszerész. Az átlagos receptek alapján kivett vagy recept nélkül beszerezhető tablettákra vonatkozóan a főgyógyszerész azt javasolta, hogy a lejárt szavatosságú készítményeket az évente több alkalommal sorra kerülő olajgyűjtéskor adják le a lakosok.
Évente kétszer gyűjtenek
Hargita megyében az utóbbi években egyesületek és alapítványok segítségével több alkalommal is a használt étolajjal együtt gyűjtötték össze a lejárt szavatosságú orvosságokat. Udvarhelyen néhány éve az Orbán Alapítvány és az AVE Hargita Székelyudvarhely hulladékgazdálkodási vállalat szervez hasonló akciókat. Legutóbb 10 kilogramm lejárt szavatosságú gyógyszer gyűlt össze az olajgyűjtési akció alkalmával – tudtuk meg Orbán Ágnestől, a székelyudvarhelyi Orbán Alapítvány munkatársától. „Idén áprilisban rendezünk gyűjtést, melynek folyamán a lejárt szavatosságú orvosságokat is elhozhatják a lakók a város több részén elhelyezett gyűjtőpontokhoz” – mondta el az alapítvány munkatársa.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!