Fotó: Veres Réka
Gyerekek és felnőttek számára tárja fel a homoródszentpáli madárvédelmi terület rejtett szépségeit a székelyudvarhelyi Otus Egyesület és a homoródszentpáli László Gyula Közművelődési Egyesület.
2015. július 28., 18:272015. július 28., 18:27
A több hónapos projekt egyik stációjaként ismeretterjesztő szórólapot adtak ki, de elkészült a madárles is az egyik tavon, ahonnan majd online is lehet követni a térség élővilágát.
Összefogással a homoródszentpáli madárvédelmi terület állapotának megőrzéséért címmel indult a két helybéli civil szervezet kezdeményezése, mely mára jelentős szimpatizánstábort tudhat magénak, a projekt iránt érdeklődők – civilek és szakemberek egyaránt – a Facebookon is követhetik a kezdeményezés egyes lépeseit. A cél a homoródszentpáli madárvédelmi terület egyedi értékének védelme és népszerűsítése: a Homoródi Dombság Natura 2000 terület részeként a szentpáli madárvédelmi terület jelentős mezőgazdasági, haltenyésztési és természetvédelmi funkciót tölt be. A kezdeményezők feltett szándéka megismertetni a helyi közösséggel az itt élő gyakori és ritka fajokat, hisz szerintük így lehet biztosítani a madárpopuláció megőrzését.
Az ismeretterjesztő, színes és sok fotóval ellátott szórólap már elkészült, tudtuk meg Ambrus László természetvédőtől, a projekt egyik tagjától, illetve folyamatban van az online közvetítés beindítása is. „A madárles már elkészült a legutolsó, a karácsonfalvi oldalon lévő tavon. Itt állítjuk fel a napelemes kamerát, amely a parti madarakra lesz irányítva” – sorolta. A közvetítést ugyan még nem sikerült elindítani, Ambrus azonban bizakodó, hogy a napokban elhárulnak az akadályok és az Otus Egyesület honlapján majd élőben lehet bekukkantani a homoródszentpáli madárvilágba. „Noha a madárlest nagy csoportok, tömegek nem látogathatják, fotósokat és a projekt aktív részvevőit szeptember folyamán fogadjuk” – tudtuk meg. A későbbiekben iskolásokat is fogadnak, a csoportokat szakember vezeti majd be a madarak rejtett világába.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!