Fotó: Bodó István
Több hektárnyi terület lobbant lángra néhány napja Szentegyháza határában, a tűz a fenyőket is elérte – ezt fotózta le és osztotta meg Facebookon Bodó István. A sokak által továbbosztott fényképeket Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője is látta. Noha nem kaptak bejelentést a tűzről, a bejegyzés alapján hivatalból indított eljárást a hatóság. Csütörtökön terepszemlét végeztek a helyszínen.
2016. április 08., 11:342016. április 08., 11:34
Szentegyháza határában lángoló fenyőkről, avarról készített fényképeket osztott meg a hét elején Facebook-bejegyzésében Bodó István. Nem ez az első alkalom, amikor ilyet lát, tavaly is fényképezett tarlóégetéseket. A Facebookon megosztott fényképek láttán Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője hivatalból eljárást indított az ügyben, munkatársai csütörtökön a helyszínen vizsgálódtak. Mivel a tűz megfékezésénél a szentegyházi önkéntes tűzoltók is jelen voltak, elsősorban tőlük kértek információkat a helyről, emellett a területtulajdonos után nyomoznak. A környezetőrség vezetője egyelőre nem tudott sok részlettel szolgálni az esetről. Ha védett területről van szó, akkor bűnügyi eljárás indul, ha nem, akkor a területtulajdonost büntetik meg.
Körülményes számonkérés
Idén ez az első udvarhelyszéki tarlótűz, amiről értesült a környezetőrség, de nem kizárt, hogy máshol is voltak a környéken – mondta el Balla Izabella. Hozzátette, az enyhe tél miatt a megszokottnál korábban kezdődtek idén a tarlóégetések a megyében. Szerinte az utóbbi időben csökkent ugyan a tüzek száma, de nem eléggé. Ráadásul nem kapnak bejelentést minden égetésről, így nem is tudják felelősségre vonni a tetteseket. A bejelentett tarlóégetésekről viszont értesítik a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséget (APIA) is, így próbálják kideríteni, ki a felgyújtott terület tulajdonosa.
Ezekben az ügyekben a megyei APIA nemcsak a környezetőrséggel, hanem a katasztrófavédelmi igazgatósággal is együttműködik, ugyanis az ügynökség beazonosíthatja a tulajdonost, amennyiben az támogatást igényelt a leégetett területre. Ám az esetek ötven százalékában olyan helyen gyújtogatnak, amelyre nem is kértek szubvenciót – mondta el Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Kifizetési Ügynökség vezetője. Tavaly hozzávetőleg száz esetben vonták vissza az APIA-támogatást tarlóégetés miatt. Haschi szerint a büntetések száma nőtt, noha a parlagégetéseké csökkent, amire az a magyarázat, hogy arányaiban több esetben indítanak kivizsgálást a hatóságok. Ezek munkáját egyébként körülményessé teszi a területek tisztázatlan jogi helyzete is, emiatt gyakran a területtulajdonos beazonosítását sem tudja elvégezni a környezetőrség. A védett területek esetében például tettenérés nélkül nem is indul eljárás a tulajdonos ellen – magyarázta Balla.
Nem volt senki ott, nem volt szándékos
A mostani tarlótűzről a szentegyházi tűzoltóparancsnokot, Balázs Pált is megkérdeztük, akitől megtudtuk, hozzávetőleg 3–4 hektáros területen pusztítottak a lángok. Szerinte semmi jel nem utal arra, hogy szándékos égetés lett volna, nem volt senki sem a helyszínen, így feltételezésük szerint egy autóból kidobott cigarettacsikk lobbanthatta fel a tüzet, amit a szél terjesztett tovább. A tűzoltóparancsnok szerint Szentegyháza környékén nem gyakoriak a tarlóégetések, problémásak viszont az útszéli területek, ahol az eldobott cigaretta vagy gyufa lángra lobbanthatja a száraz növényzetet – idén ez volt a második ilyen eset.
Ovidiu Dudu, a Hargita megyei tűzoltóság alezredese érdeklődésünkre elmondta, tavaly és idén is riasztották a tűzoltókat hasonló esetekhez, ám nem tudta pontosan megmondani, hányszor, ugyanis nem vezetnek külön statisztikát a parlagégetésekről. Az alezredes hozzátette: a tarlóégetés kizárólag indokolt esetekben és különleges engedély kiváltását követően végezhető, amit a helyi önkormányzat bocsát ki a megyei környezetvédelmi hatóságok előzetes beleegyezése alapján. Ilyen esetben értesítik a tűzoltókat, de nem vonulnak a helyszínre a katasztrófavédelmi szervek.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
szóljon hozzá!