Fotó: Sándor-Nagy Tünde
A területalapú támogatások előlegeinek kifizetésével kapcsolatos múlt heti cikkünkre számos komment érkezett, többen azzal vádolják a Hargita megyei kifizetési ügynökséget, hogy visszatartják a SAPS-támogatások előlegeit, és ezek kamatait zsebre vágva nyerészkednek a gazdák pénzén. Az ügyben újra megkerestük Vitos Zsuzsánnát, az ügynökség vezetőjét.
2010. november 15., 13:102010. november 15., 13:10
Fotó: Sándor-Nagy Tünde
A Hargita Megyei Mezőgazdasági és Intervenciós Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője egyebek mellett elmondta, hogy az előlegeket Bukarestből utalják a gazdáknak, ezeket nem a Hargita megyei ügynökség kezeli.
„A Hargita megyei gazdáknak, mint mindenkinek az országban, a kifizetést a központi APIA Bukarestből utalja, egyenesen a gazda számlájára, és nem a Hargita megyei APIA tartogatja a pénzt számláján, hogy az kamatozzon a mi zsebünkre” – közölte a SAPS-előlegek visszatartásával kapcsolatban Vitos Zsuzsánna. „A távérzékeléssel (teledetekció) végzett ellenőrzést egy temesvári cég végzi, innen várjuk az eredményeket. Ezt leghamarabb november végére ígérték. Fontosnak tartom ezt a dolgot, mert az itteni emberek azt hiszik, hogy mi nem végezzük rendesen a munkánkat, és nem akarjuk kifizetni az előleget, holott ez egyáltalán nem rajtunk múlik” – tájékoztatott az ügynökség vezetője.
Fotó: Sándor-Nagy Tünde
Azt is elmondta, hogy a teledetekciós ellenőrzést végző cég a központi ügynökségtől kapta a megbízást, a Hargita megyei ügynökség pedig nem kényszerítheti azt az ellenőrzések felgyorsítására.
Hargita megyében egyebek mellett azért késik az előlegek átutalása, mert nagyon sok az igénylő, ezért az ellenőrzések száma is magas – mondta el Vitos Zsuzsánna, majd hozzátette, a rengeteg apró, „nadragszíj” típusú parcella miatt is nehézkesen halad a kontroll. Hargita megyében az ellenőrzések szempontjából ugyanis a magasabb szintű kockázatot jelentő 0,30–0,50 hektáros parcellák a jellemzők, más megyékben viszont az átlag 2–3 hektár fölött van.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!