Fotó: Veres Nándor
A végzős középiskolások már készülnek az érettségire – bizonyítják a próbaérettségi eredményei. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség összesítése szerint az idei próbaérettségin a tizenkettedikesek jobb jegyeket értek el, mint a tizenegyedikesek.
2016. március 20., 17:222016. március 20., 17:22
A tanfelügyelőség összesítése szerint az idei próbaérettségin a tizenegyedik osztályosok 44 százaléka írt ötöst vagy annál jobb jegyet román nyelv és irodalomból. Magyar nyelv és irodalomból 77 százalékos az átmenési arány, matematikából viszont mindössze a tanulók 28 százaléka ért el átmenő jegyet. Történelemből 60 százaléka ment át a diákoknak.
A tavalyhoz képest egyes tantárgyakból javulás tapasztalható, míg másokból gyengébb eredményt értek el a tizenegyedikesek. 2015-ben a tizenegyedikesek 35 százaléka ment át román nyelv és irodalomból, magyarból 71 százalék, matematikából 39 százalék, történelemből pedig a tanulók 76 százaléka írt ötöst vagy afeletti jegyet.
A tizenkettedikesek a következő eredményeket értek el: román nyelv és irodalomból a vizsgázók 46 százaléka írt ötös vagy ötös feletti jegyet, magyar nyelv és irodalomból 77 százaléka ért el átmenő minősítést. Matematikából ismét gyengébb eredmények születtek, 43 százalékos az átmenési arány ebből a tantárgyból. A történelem viszont nagyon jól sikerült, 82 százalék írt ötöst vagy annál nagyobb minősítést.
A választható tantárgyak közül kémiából a diákok 80 százaléka, fizikából 37 százaléka, biológiából 44 százaléka, földrajzból 76 százaléka, informatikából 83 százaléka ment át. A társadalomtudományokból – logikából, filozófiából, közgazdaságtanból – a vizsgázók 62 százaléka érte el az átmenő jegyet.
2015-ben a végzősök ugyancsak 46 százaléka írta meg az átmenőt román nyelv és irodalomból, magyar nyelv és irodalomból 81 százalék, matematikából 50 százalék, míg történelemből 82 százalék ment át a próbaérettségin.
Idén március második hetében szervezték meg a középiskolákban a próbaérettségit a tizenegyedik és tizenkettedik osztályokba járó diákok számára. Az eredményeket pénteken tették közé, további információk a tanfelügyelőség honlapján érhetők el.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!