Fotó: Barabás Ákos
Szelektív hulladékgyűjtésben Székelyudvarhely 2015-ben messze az országos ötszázalékos átlag felett teljesített, hiszen a háztartási hulladék közel 17 százalékát sikerült külön gyűjteni. Azonban az év elejétől megváltozott a teljesítési kritériumrendszer, a helyi hulladékgazdálkodónak ezentúl környezetvédelmi illetéket is kell fizetnie, így a közeljövőben emelkedni fog a lakosság által fizetett szemétszállítási díj.
2017. március 03., 09:002017. március 03., 09:00
2017. március 03., 09:042017. március 03., 09:04
Korábban a települések által termelt összhulladék mennyiségének tizenöt százalékát kellett szelektíven gyűjteni, mostantól azonban ez már nem elég, hiszen tizenöt százalékkal a hulladéktermelést is csökkenteni kell – magyarázta Koszta Attila, az RDE Hargita igazgatója. Ezt az értéket tavaly nem sikerült elérni, mivel tavaly csupán minimálisan csökkent a keletkezett szemét mennyisége, a 2015-ben mért 10 254 tonnáról 10 185 tonnára, így az eredmény elmaradt a követelményektől. 2014-ben jobbak voltak a mutatók, három évvel ezelőtt 9642 tonna háztartási szemét került a lerakóba.
A környezetvédelmi minisztérium már 2013-ban kilátásba helyezte, hogy a hulladékgazdálkodónak tonnánként 80 lej illetéket kell fizetnie a lerakóban tárolt szemét után, azonban ennek bevezetését a kormány végül 2017-re halasztotta. Az RDE Hargita emiatt február 25-én a januári szemétmennyiség után több mint ötvenezer lej adót fizetett a Környezetvédelmi Alapnak, márciusban pedig a februárban összegyűlt szemét után fog fizetni.
A várható szemétdíj-emelés nem törleszti visszamenőleg a vállalat illetékbefizetését, hanem arra lesz jó, hogy a következő befizetéseket az RDE ne saját költségvetéséből állja – közölte Koszta. Szerinte az illeték bevezetése nem fogja csökkenteni a termelt háztartási szemét mennyiségét. Ugyanakkor az is probléma, hogy eddig még nem tett konkrét lépéseket a kormány: büntetésekkel, adókkal nem lehet újrahasznosításra ösztönözni a lakókat.
Az EU-s normák szerint a háztartási hulladéknak országos szinten legalább 15 százalékát kellene újrahasznosítani, 2020-ra pedig el kell érni az 50 százalékot, azonban a jelenlegi helyzetben ez nem igazán tűnik kivitelezhetőnek. „Az idősek szokásait már nem lehet megváltoztatni, ezért a gyerekeken keresztül lehetne változtatásra bírni a felnőtt lakosságot” – véli Koszta, aki a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatallal közösen szervezett városi programokkal lát esélyt az újrahasznosítás népszerűsítésére.
Az önkormányzatoknak nincs más lehetőségük, mint elfogadni és gyakorlatba ültetni a törvényt. Mivel Románia nem teljesítette a meghatározott uniós normát, a hulladéktermelőknek, tehát a lakosoknak kell fizetniük – közölte a polgármesteri hivatal sajtóosztálya. Ezért függetlenül attól, hogy településenként milyen a szelektív gyűjtés, a lerakókba vitt szemétmennyiségre kell fizetni, ezért a közeljövőben elkerülhetetlenül növekszik a szemétdíj – a februári önkormányzati ülésen elhangzott harminc százalékkal.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!