Fotó: Mihály Csaba
Általában saját termesztésű zöldségeket és gyümölcsöket találni a székelyudvarhelyi lakónegyedek kispiacain. A román vidékekről érkező eladók helyzete nem éppen irigylésre méltó, az éjszakákat és a nappalokat is a piacon töltik, vigyázva a felhalmozott terményre – ismerteti az árusok mindennapjait keddi címlapsztorijában az Udvarhelyi Híradó.
2015. augusztus 04., 15:342015. augusztus 04., 15:34
Már négy-öt éve rendszeresen visszatér a Sziget-negyedi kispiacra dinnyét és zöldségeket árulni Marius Crăciun és felesége, Luiza. Mint az Udvarhelyi Híradónak elmondták, a standjuknál megvásárolható ízletes, lédús gyümölcs a Teleorman megyei Alexandriából érkezik. A családfő rámutatott, szülőföldjén nagyon sokan próbálnak dinnyeeladásból megélni, ezért szinte egyáltalán nem éri meg, hogy otthon áruljon. „Noha Udvarhelyen mindig vannak visszajáró klienseim, úgy érzem, hogy a kispiacokon való árusítás jobb is lehetne, hiszen ugyanazok a termékek megtalálhatók itt is, mint a nagyobb vásártereken vagy üzletekben. Ráadásul mi nem külföldi gyümölcsöt próbálunk rásózni az emberekre, hanem minőségi hazai dinnyét, amely valóban édes” – magyarázta Crăciun.
Marius Crăciun szerint sokszor embert próbáló az, hogy míg felesége végig Udvarhelyen árul, neki időnként haza kell mennie, hogy pótolja az eladott dinnyét. „Aki itt marad, annak folyamatosan a gyümölcsök mellett kell lennie, ez alól pedig az éjszaka sem kivétel. Ha nem vigyázunk az árura, nagyon hamar lába kél” – magyarázta a gazda, hozzátéve, hogy a költségek miatt sem aludhatnának panzióban – ha ezt tennék, szezon végén üres zsebbel maradnának. Az éjjel-nappali piaci jelenlét azonban óhatatlanul felvet néhány kérdést, például a megfelelő tisztálkodásét. Mint megtudtuk, a városi piac közelében van olyan szálláshely, ahol 2–3 lejért az ott lévők megengedik a zuhanyzást.
Természetesen nem csak dinnyeárusok vannak a kispiacokon, a helyi gazdák is ott próbálnak egy kis jövedelem-kiegészítésre szert tenni, értékesítve a kertjeikben termett zöldségeket, gyümölcsöket. Ezért jár árulni a Sziget-negyedi piacra Miklós Béla is, aki hodgyai birtokáról hozza be terményeit. A gazda szerint senkinek sem szabad elhinni azt, hogy egyáltalán nem permetezi a kertjét, hiszen ez esetben a kártevők és a betegségek miatt szinte semmi terménye nem volna, viszont nem mindegy, hogy milyen mértékben vegyszerez. Mint mondta, az otthon termesztett zöldségek így is jóval egészségesebbek, mint a nagybaniak, és persze ízükben is sokkal intenzívebbek. Miklós úgy látja, teljesen biotermékekről már csak azért is nehéz beszélni, mert a növények magjait is kezelik, ettől függetlenül úgy gondolja, „sokkal jobban megéri az üzletből vásárolni a magokat, hiszen az azokból kikelő zöldségek hozama is jobb, ráadásul rengeteg munkát megspórolhatnak a gazdák”.
Zakariás Mihály a Behlen Gábor-iskola közelében lévő kispiacon szokott árulni a város határában termett zöldségeiből, gyümölcseiből. Rámutatott, az eladásból származó pénz valójában neki is csak pluszjövedelmet jelent, az igazi többletet maga a munka adja: az, hogy a friss levegőn lehet és dolgozhat.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!