Fotó: Thomas Campean
Folyamatosan csökken a karácsonyfáknak szánt fenyők kivágásának mértéke Hargita megyében, és ez idén sem lesz másképp – vélik a szakemberek. Eladásra kis mennyiség kerül belőlük.
2015. december 06., 17:332015. december 06., 17:33
Kispályások vagyunk – mondta Miklós István, a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság illetékese. Bár ez a megállapítás elsősorban az állami tulajdonú erdőterületek arányára vonatkozik Hargita megyében, a kivágott karácsonyfák mennyiségére is ráillik. A 22 ezer hektárnyi állami tulajdonú erdőből évek óta csak kis mennyiségben vágnak ki díszítésre szánt fenyőt, ez az idén sem haladja meg az ezer darabot.
Az erdészeti igazgatóság értékesítési felelőse szerint főként a megye északi részében, Tölgyes, Borszék, Maroshévíz környékén történik kitermelés, mivel ott található az állami területek többsége, és magánerdészet sem működik. Csíkszeredába vagy a csíki településekre nem is hoznak egyáltalán ebből a mennyiségből, de Gyergyóba sem.
Az állami erdészet által szerződéses alapon ügykezelt magán- és közbirtokossági tulajdonú erdőkben, amennyiben a tulajdonosok igénylik, és az üzemterv szerint kitermelhető a karácsonyfának alkalmas fenyő, a hivatalos dokumentumokat elkészítik, és a szállítási levelet is biztosítják meghatározott díjszabás ellenében. Tavaly ősztől megszűnt a korábban kötelező zárjegy használata is, mivel ezt a biztonsági elemet az erdőradarnak nevezett, faanyag-szállítmányokat nyomon követő elektronikus rendszer felülírta.
Egyelőre egy-két helyről jelezték csak, hogy van igény karácsonyfákra, saját szükségletre – közölte érdeklődésünkre Májer Emese, a Csíki Magánerdészet vezetője. A magánerdészet által ügykezelt, mintegy 50 ezer hektáros területről többnyire a közbirtokosságok kérik a karácsonyfák kivágását, ezeket pedig a tagságnak osztják szét.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!