Fotó: Barabás Ákos
Szennylé folyik időszakosan a Nagy-Küküllőbe az udvarhelyi városi piac mellett – hívták fel a figyelmet az UTCA nevű önkéntes szerveződés tagjai. A szennyvíz forrását nehéz megtalálni, ugyanis azt egy esővízelvezető csatornába kötötte be valaki. Illegálisan.
2016. július 05., 18:522016. július 05., 18:52
2016. július 05., 20:402016. július 05., 20:40
Szabó Zsolt, az UTCA egyik önkéntese az Udvarhelyi Híradónak elmondta, hogy gyakran horgásznak a Küküllő ezen szakaszán, és lassan tűrhetetlen, hogy időnként szennyvizet engednek a folyóba. „Iszonyú bűz van, nem beszélve arról, hogy a halakat is megmérgezik. Ezt mi régóta látjuk, csak most telt be a pohár” – fogalmazott.
Az UTCA először a helyi rendőrséget értesítette, melynek alkalmazottai az Aqua Nova vízszolgáltató munkatársaival közösen a helyszínen megállapították, hogy valóban szennyezésről van szó. Bálint-Major Áron, a szolgáltató igazgatója szerint egy esővíz-elvezető csatornából folyik a szennylé a folyóba, valaki illegálisan köthette be abba háztartási szennyvizét. Meg fogják vizsgálni a kapcsolódó tervrajzokat, a kiadott engedélyeket. Remélik, hogy kiderül, pontosan melyik háztartás tulajdonosa okozza a problémát.
Rosszul bekötött csövek
Bálint-Major Áron elmondta, gyakori jelenség Udvarhelyen, hogy egyesek a szennyvízrendszer helyett az esővíz-elvezető hálózatra csatlakoznak kényelmi vagy egyéb okokból. Az igazgató szerint ennél még sűrűbben fordul elő az, hogy a szennyvízhálózatba kötik az esővizet, emiatt nagyobb esőzésekkor gyakoriak a dugulások a rendszerben, mint ahogy ez többször is megtörtént az elmúlt napokban Udvarhelyen.
Hangsúlyozta, mindent elkövetnek a szennyezés megszüntetéséért, de nem az ő hatáskörük, hanem a polgármesteri hivatal környezetvédelmi osztályáé, illetve a környezetvédelmi hatóságé.
Orbán Balázs koalíciós önkormányzati képviselő elmondta, a városházára nem érkezett hivatalos bejelentés az esetről, ám az interneten látták a helyszínelésről készült fényképeket. Mint mondta, az új városvezetés csak nemrég állt munkába, így még nem volt lehetőségük foglalkozni az ilyen jellegű problémákkal, azonban mindenképp kivizsgálják az ügyet. László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője közölte, elég nehéz kivizsgálni az esetet, hiszen csak időszakosan folyik a szennylé a csőből. Hangsúlyozta, megvárják a vízszolgáltató vállalat vizsgálatának eredményét, azután tudnak konkrét lépéseket tenni.
Folyómedret takarított a vízügy
Markológéppel végeztek medertakarítást kedden Székelyudvarhelyen, a Nagy-Küküllő sétatéri szakaszán. Ádám Mózes, a vízügyi hatóság helyi kirendeltségének vezetője elmondta, a gép a megáradt folyó által hozott faágakat és egyéb hordalékot takarította ki a mederből a városi park környékén. Hozzátette, kötelességüket végezték, hiszen az ilyen jellegű munkálatok nem a polgármesteri hivatal hatáskörébe tartoznak. „Nem lehet otthagyni a fákat, ezért szedtük ki a folyóból és vágtuk fel láncfűrészekkel” – fogalmazott.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!