Fotó: Boda L. Gergely
Vannak középiskolások, akik a nyári szünidőt nem egész napos strandolással, hanem szezonmunkával töltik. Tavaly – a munkaerő-elhelyező adatai szerint – kilencvenkét udvarhelyi középiskolás dolgozott a hosszú vakáció alatt, ez közel fele a Hargita megyében szezonmunkát vállaló 211 fiatalkorúnak.
2016. június 15., 10:552016. június 15., 10:55
Múlt évben legtöbben a konfekcióiparban dolgoztak, azonban a vendéglátóipari és kereskedelmi egységek is gyakran kerestek szezonmunkára segédpincért, konyhai kisegítőt, segédeladót. „Eddig a két készruhagyár fordult hozzánk igényléssel, egyikük hetvenhét diákot alkalmazna, másikuk még nem pontosította az adatot” – közölte lapunkkal Kerekes Mária Magdolna, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség székelyudvarhelyi kirendeltségének vezetője.
A konfekcióiparban jobbára azok az ifjak vállalnak szezonális munkát, akiknek legalább egy családtagja ott dolgozik. „Általában a meghirdetett helyek be szoktak telni” – osztotta meg tapasztalatát Kerekes. A könnyűipari cégek többnyire az iskolákban toboroznak diákokat nyári munkára, mások a helyi médiában hirdetik meg a munkalehetőségeket. A dolgozni vágyó diákoknak be kell jelentkezniük a munkaerő-elhelyező ügynökségnél, másképp nem vállalhatnak munkát, ilyenkor értesülhetnek a számukra megfelelő állásokról is.
Az érvényben lévő törvények szerint 16 év alatti fiatal csak szülői beleegyezéssel dolgozhat, ugyanakkor a 16 évnél idősebb sem dolgozhat napi hat óránál és a vakáció idején hatvan munkanapnál többet. A diákok csak iskolai igazolással alkalmazhatók, ilyen esetben a munkaadó havi 250 lejes állami támogatásban részesül minden alkalmazás után.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!