Romániába is elért a csodafa, melynek ültetése választ adhat nemcsak egyre ritkuló erdeink újratelepítésére, hanem előnyös tulajdonságainak köszönhetően bútorgyártásra is kiemelten alkalmas. A szakember szerint viszont nem kell egyből hanyatt esni, lehetnének hazai csodáink is.
2016. július 27., 13:512016. július 27., 13:51
2016. július 27., 13:532016. július 27., 13:53
Ennek a Távol-Keleten őshonos fafajtának a termesztése nyereséges vállalkozás lehet annak, aki nemcsak díszfaként, hanem befektetésként tekint rá. Az ország több megyéjében is találhatók Paulownia-ültetvények, idén kezdik el az első kitermeléseket Arad mellett.
Nevét (Paulownia) Philipp Franz von Siebold Távol-Keleten dolgozó botanikus adta, és Alexandra Pavlovna Romanova cárnőhöz köthető. Leghasznosabb tulajdonsága a császárnőfának, hogy nagyon gyorsan nő. Évente két-három méteres növekedésre képes, és 5–7 év alatt készen áll a kitermelésre. Virágzásakor egy hektáron akár ezer kiló mézet is termelhetnek a méhek. A hatalmas levelű lombhullató akár 40–60 tonna szén-dioxidot is leköt egy hektáron, míg az őshonos lombhullatók ugyanekkora területen 8–12 tonna szén-dioxid megkötésére képesek. Mivel biomasszának is felhasználható a csodafa, olyan ültetvények is vannak, amelyeket kevés gondozással így termelnek ki. Könnyű és erős fája anyagszerkezete miatt magas gyantaszintjével kitűnő fűrészáru, bútorfának is eladható: az ipari felhasználás céljából létrehozott ültetvényes rendszerben pedig 4–6 méteres ágtiszta törzs nevelhető.
A Paulownia előnyének tüntetik fel, hogy kitermelés után a megfelelően vágott csutakról visszanő a fa. De túlburjánzó gyökérrendszere nem engedi, hogy a beültetett terület rendeltetését megváltoztassuk, vagy legalábbis nincsenek tapasztalataink erről – figyelmeztet a kertészmérnök. Ha valaki befektetési céllal termesztene haszonterményeket, inkább olyannal kísérletezzen, amiről már tudja, micsoda – tanácsolja a szakember.
„Természetesen minden termésért alaposan meg kell dolgozni, minimális munkával hatalmas hasznot elérni csak a mesében lehet” – állítja Fecső Levente székelyudvarhelyi kertészmérnök, aki legközelebb Segesvár mellett látott magára hagyott Paulownia-ültetvényt. Alapos gondozás hiányában az ültetvény elvadul, minősége megromlik. Példának felhozta azokat a Csíkszereda és Székelyudvarhely környéki energiafűz-ültetvényeket, amelyek röpke néhány év alatt jutottak hasonló sorsra. Úgy véli, hogy még az akác nemesebb fajtáinak termesztése is jobb hasznot hozhat ugyanannyi befektetéssel. Vállalkozóbb kedvűeknek a kertészmérnök azt javasolja, hogy a csodafa helyett próbálják ki a levendula termesztését: manapság már aránylag olcsón fel lehet bérelni mozgó desztillálókat, a levendulából kivont esszenciának pedig jó a piaca. A még ennél is merészebb vállalkozók inkább szarvasgombával oltott mogyorósba fektessenek, de biztonságos mezőgazdasági befektetés lehet a fekete ribizli is. „A németek annyi bogyós erdei gyümölcsöt vásárolnak fel, amennyit termelünk, tavasszal pedig friss hajtású levelét is el lehet adni teagyáraknak” – mondta el Fecső.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
Szimfonikus hangverseny lesz Székelyudvarhelyen vasárnap a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház és a Székelyföldi Filharmónia szervezésében.
Sokan kihasználták a korondi önkormányzat által kezdeményezett programot, amely során ingyen szállították el a gazdák portája elől a régi gumiabroncsokat.
Lezárják a székelyudvarhelyi Villanytelep utca jelentős szakaszát építési munkálatok miatt csütörtökön és pénteken. A lezárás miatt a városi buszok menetrendje is változik – tájékoztat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!