Fotó: Farkas Antal
Meglepően kevesen, mintegy tizenöten vettek részt a Bogáti Önkormányzati Fejlesztési Társulás, a Sóvidék-Hegyalja Kistérségi Egyesület és a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás rendezte szakmai tanácskozáson. Az esemény célja a szervezeti turisztikai desztinációmenedzsment népszerűsítése Székelyföldön.
2013. augusztus 04., 19:022013. augusztus 04., 19:02
2013. augusztus 04., 19:372013. augusztus 04., 19:37
A kétnapos előadássorozat második állomásaként Csíkszereda után Székelyudvarhelyen, a Küküllő Szállodában tartott szakmai előadást Semsei Sándor, a Chrome Kreatív Munkák Kt. ügyvezetője és Szalóky Jenő, a Gyenesdiási Turisztikai Egyesület Alapító tagja pénteken délelőtt. A turisztikai desztinációmenedzsment (TDM) fogalma Székelyföldön még ismeretlen, Magyarországon azonban már szervezeti szinten is elterjedt, mondta el bevezetőként Moldován László, a Sóvidék-Hegyalja Kistérségi Egyesület elnöke. Hozzátette: a turisztikai desztinációmenedzsment lényegében a turisztikai stratégiák (úti)célirányos felépítése.
„Egy-egy térség vendéglátósai hálózatot kell, hogy kialakítsanak, hisz csupán teljes körű szolgáltatások által, szervezeti háttérrel képesek felvenni a versenyt a szállodaláncokkal, üdülőtelepekkel” – hangsúlyozta Semsei Sándor. A szakember elmondta, egy TDM-szervezet létrehozásához három tényező szükséges: a partnerség, professzionalizmus és pénz.
„A partnerséget azonban nem csak a szervezethez csatlakozó szolgáltatókkal, hanem a helyi önkormányzatokkal is ajánlott kialakítani, hisz a megfelelő utakat, járdákat, szép, tiszta város vagy faluképet a turizmusban dolgozó vállalkozók önerőből ne tudják létrehozni.
Professzionalizmust, tehát egy munkaszervezetet (legtöbb esetben egyesületi formában) is szükséges a szolgáltatások mellé rendelni, ezt azonban egy külső, objektív szakembernek kell vezetni” – magyarázta Semsei, hozzáfűzvén: a vállalkozás sikeresessége nem csak a harmadik tényezőn, tehát a pénzen múlik. „A TDM lényegében összefogás egy térség életminőségének javítása érdekében oly módon, hogy az gazdaságilag, szakmailag hosszútávon fenntartható legyen” – summázott a szakember, majd az elmondottakat több Dél-Tiroli példa révén szemléltette.
Az esemény másik meghívottja, Szalóky Jenő a magyarországi TDM területén elért eredményekről számolt be. Szalóky egyébként a Balaton-környéki Gyenesdiási valamikori polgármestereként a kérdéskör önkormányzati oldalára is rávilágított, negatív és pozitív példákat is megemlítve. Az előadásokat nyitott, szakmai beszélgetés követte.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!