Fotó: Veres Nándor
Nem lehet környezettudatosan megszabadulni a lejárt szavatosságú gyógyszerektől Székelyudvarhelyen. A patikák ugyan kötelesek elfogadni a lakosság lejárt szavatosságú gyógyszereit, de törvényt szeghetnek azzal, ha igazolatlan származású készítményeket tartanak.
2016. november 03., 22:232016. november 03., 22:23
2016. november 03., 22:242016. november 03., 22:24
Miután a sajtóból értesült, hogy a gyógyszertárakban le lehet adni a lejárt szavatosságú gyógykészítményeket, rögtön megpróbált megszabadulni felhalmozódott készletétől, de sikertelenül – panaszolta el olvasónk, Bálint Erzsébet. A pirulákat egy ideje rakosgatja egyik szekrényből a másikba, mert lelkiismerete nem engedi, hogy a háztartási szeméttel együtt kidobja.
Székelyudvarhelyen két gyógyszertárban is érdeklődtünk ezzel kapcsolatosan, volt, ahol kategorikusan kijelentették, hogy ők nem fogadnak el lejárt készítményeket. Az egyik patikában arról számoltak be, hogy nincs is nagy igény rá, évente legfeljebb ketten-hárman térnek be hasonló okból. Egy másik gyógyszertárban beveszik a lejárt készítményeket, de csak a minimális igény miatt, hiszen nagy mennyiségben gondot okozna a szerek tárolása.
A gyógyszertáraknak kötelességük elvenni a lakosság lejárt szavatosságú gyógyszereit, erre minisztériumi rendelet van – mondta el Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. A szavatosságát vesztett gyógykészítmények veszélyeivel kapcsolatban már korábban is felhívta a figyelmet arra, hogy bizonyos szerek nemcsak veszítenek hatásukból, hanem egyenesen károsak is lehetnek.
Arra van törvény, hogy a gyógyszertárakban be kell venni a lejárt szavatosságú gyógyszereket, viszont ennek mikéntje nincs szabályozva – mondta el Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke. Ebből kifolyólag a törvénykezések ellentmondanak egymásnak, hiszen a gyógyszertárakban nem lehetnek olyan készítmények, amelyek származási helye nem igazolt: ilyen esetben a patika engedélyét is bevonhatja a népegészségügyi igazgatóság. Ha egy patika a származást igazoló dokumentumok hiányában venne át gyógyszereket, azzal több más törvényt is sértene. Probléma az is, hogy a lakosságnál rengeteg gyógyszer van, és a készítmények megsemmisítési költsége kilónként a tíz lejt is élérheti, de erre nincsenek állami források.
Székely Pál azt is elmondta, hogy a gyógyszerészkamara tagjai is felvetették a problémát, ám ehhez egységes, országos megoldásra lenne szükség, úgy, hogy a megsemmisítés költsége ne a gyógyszertárakat terhelje. Szerinte az jelentene megoldást, ha lezárt dobozokat helyeznének el a patikákban, amelyeket bizonyos időközönként kiürítenének. Így a patikusnak sem lenne hozzáférése a készítményekhez, nem történhetne szabálysértés, és a lejárt szavatosságú gyógyszerekkel járó költség sem terhelné a gyógyszertárakat.
Székelyudvarhelyen egyébként korábban a kórház részéről történt próbálkozás a probléma felszámolására, ám ez törvényesen nem volt megoldható, így már nem fogadhatják el a lejárt szavatosságú gyógykészítményeket a lakosságtól, tudtuk meg Lukács Antaltól, az intézmény főigazgatójától.
A Hargita Megyei Környezetőrség, illetve a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetői is úgy tudják, hogy a gyógyszertárakban kötelesek elvenni a lejárt szavatosságú készítményeket. A törvény értelmében ha valaki a háztartási szemétbe dobja a veszélyesnek minősülő hulladékot, akár ezer lejre is megbüntethetik, viszont egyetlen hatóság sem végez ilyen jellegű ellenőrzéseket. Ingyenes leadópontokról senki sem tud.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
Kastélynapokkal ünnepli egy éves újranyitását a fiatfalvi Ugron Kastély a hétvégén.
Avarák, kertek, átlépők földje Székelyvarság címmel jelent meg Tamás Lenke kötete, amelyben a település történetét írja le. Alkotását, amelyben személyes történetek is helyet kaptak, vasárnap fogják bemutatni a helyi kultúrotthonban.
szóljon hozzá!