Fotó: Barabás Ákos
A legtöbb udvarhelyszéki településen már csak a földből kiálló rozsdás fémöntvények jelzik, hogy egykor működtek azok a közkutak, amelyeket Románia Európai Unióba való belépésének feltételeként kellett felszerelni. A projekt egyetlen haszna az volt, hogy a kutakat tápláló vízvezeték-rendszerekre rá lehetett csatlakoztatni a lakóházakat, így könnyebben kiépülhettek a vidéki ivóvízhálózatok. Vannak községvezetők, akik szerint a lakók mértéktelenül használták a vizet, ezért zárták el a közterületen lévő csapokat.
2016. október 11., 13:122016. október 11., 13:12
1997-ben született meg az a kormányrendelet, amely kötelezte az ivóvíz-hálózati rendszerrel nem rendelkező települések önkormányzatait, hogy száz méterenként építsenek közkutakat, amire az Európai Unió és a román állam közösen biztosította az anyagi forrásokat. Ez egyébként része volt azoknak az elvárásoknak, amelyeket az unió állított Romániával szemben az ország EU-csatlakozása előtt. Hargita megyében a projekt 2008-ban zárult le. Udvarhelyszéken egyebek mellett Zetelaka, Máréfalva, Fenyéd, Bögöz, Farkaslaka és Szentábrahám községekben végeztek hasonló munkákat.
„Egy rossz koncepció alapján kivitelezték a projektet. Az elképzelés az volt, hogy mivel az embereknek nincs vizük, legalább száz méterenként épüljenek közkutak, ahonnan iható vízhez juthatnak. Nem ez az igazi megoldás a problémára, hanem minden házhoz be kell kötni a vizet. Ez meg is történt, miután megtaláltuk a hivatalos megoldást, majd fölöslegessé váltak a kutak” – összegezte a közkutak történetét Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Ahol már elzárták
Bögözben az ivóvízhálózat kiépülése után elzárták a kutakat, hiszen azokkal már csak a gyerekek játszottak, nem kis fogyasztást produkálva, aminek költsége az önkormányzatot terhelte – tudtuk meg Farkas Mózes polgármestertől. Mint mondta, a rendszer ettől függetlenül működik, sőt alkalomadtán – ha például nagyobb rendezvény van a falvakban – használnak is egyes csapokat, amelyekben ilyenkor megengedi a vizet a hivatal. Valószínűleg Fenyéden is a mértéktelen fogyasztás miatt állították le a kutak használatát. Az egyik főút menti csapnál lévő tábla arra figyelmeztet, hogy egy 2009-ben hozott önkormányzati határozat értelmében csak ivásra lehet használni a vizet, nem szabad palackokban elszállítani, illetve slagot szerelni a kútra. Aki másképp cselekszik, az 1000-től 5000 lejig terjedő pénzbírságot kockáztat.
Máréfalván egy szintén főút menti kút mellett található tábla annyit közöl, hogy ideiglenesen elzárták a vizet. Ez is jó rég történhetett, hiszen mára csak egy rozsdás – a Mohácsi Vasöntőde készített – fémöntvény áll ki a földből, sejtetve, hogy valamikor működött a rendszer. A községközpontban találkoztunk Pap József helybéli lakóval, aki elmondta, rossz helyen keresgélünk, hiszen vannak működő kutak is a faluban, amelyeket időnként használnak a település lakói. Kifejtette, a központi csap azért válhatott fölöslegessé, mert kiterjedt ivóvízhálózat működik a településen. Azok számára lehetnek fontosak a hasonló kutak, akik még nem csatlakoztak a rendszerre.
Ahol használják
Oroszhegy községben használják a kutak többségét, csak azok nem működnek, amelyek meghibásodtak és fölöslegessé vált a rendbehozataluk – tudtuk meg Bálint Elemér Imrétől, a község polgármesterétől. Mint mondta, nem is tervezik a csapok elzárását, hiszen azok hasznosak a lakók, turisták számára, akik megszomjaznak és inni szeretnének belőlük. Noha az önkormányzat fizeti a vízszámlákat, ez a díj a község költségvetésében elhanyagolhatónak mondható, összesen tíz köbmétert sem használnak el a fogyasztók.
Nagyobb problémák Székelyszentkirályon voltak, ott egyesek mértéktelenül használták a vizet, ezért elzárták a lakhelyük közelében lévő két kutat. A vezetékes vizet bevezették a közösség egy megbecsült tagjának udvarára, és most megegyezés szerint használják a szolgáltatást a többiek, megtérítve a számla rájuk eső részét. Arra a polgármester sem tudott magyarázatot adni, hogy miért volt feltétlenül szükség a kutakra, de náluk is az ezeket működtető rendszerre csatlakoztatták a lakóházakat az ivóvízhálózat kiépítésekor. Egyébként ahogyan ő emlékszik, nagyjából 3 ezer lejbe került egy kút megépítése. Vass Ágota ülkei gazdasszony elmondta, időnként maga is használja a közkutat egy-egy edény, tál elmosására, és sokan cselekednek hasonlóan. Szerinte azért is fontos a közterületen lévő csapok működtetése, mert szárazabb időben elapadhatnak a házak kutjai, így nehéz helyzetbe kerül az, aki még nem csatlakozott az ivóvízhálózatra. A lakók véleménye egyébként hasonló Oroszhegyen és Székelyszenttamáson is. Székelyfancsalban az is jól látszik, hogy a lakók ragaszkodnak a közkúthoz, és vigyáznak is rá, hiszen ronggyal tekerték be azt, hogy a hideg idő beálltával megakadályozzák a benne folyó víz megfagyását.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!