Fotó: Barabás Ákos
Egy lépéssel közelebb kerültek az erdők és a legelők megmentéséhez Szentegyházán, ahol hétvégén egyesületet alapítottak, amelyhez már több száz területtulajdonos csatlakozott. Nyár elejétől őriztetnék az erdőket.
2017. január 30., 20:372017. január 30., 20:37
2017. január 30., 20:382017. január 30., 20:38
Az egyesület célja, hogy őriztetni lehessen az erdőt, gazdálkodhassanak az onnan származó javakkal, valamint pályázhassanak például facsemeték ültetéséért – fejtette ki Lőrincz Csaba szentegyházi önkormányzati képviselő, a projekt ötletgazdája, akit a szervezet vezetőtanácsába is beválasztottak a vasárnapi alakuló ülésen.
Mint mondta, eddig mintegy 230–240 erdő- és legelőtulajdonos csatlakozott a közbirtokossághoz hasonlítható szervezethez, ők nagyjából a területek egyharmadát birtokolják. Még legalább ennyi emberre számítanak, akik ugyan belépnének az egyesületbe – néhányan ezt szándéknyilatkozatban is jelezték –, de még ellenőrizni kell birtokleveleiket.
Olyanok is vannak köztük, akiknek a régi egyesület vezetősége nem adta vissza a tulajdonukat igazoló dokumentumokat, ezért az új tömörülés vezetősége megoldást keres az iratok megszerzésére is. Lőrincz egyébként úgy véli, idővel mindenkinek csatlakoznia kell az egyesülethez, hiszen másképp nem tudják őriztetni az erdőket, és ezért büntetést kapnak a hatóságoktól.
Az egyesület alakuló ülésén az alapító tagok megszavazták a szervezet statútumát, amelyet egy jól működő közbirtokosság szabályzata alapján fogalmaztak meg – mesélte Lőrincz. Ezek után héttagú vezetőtanácsot választottak, figyelve arra, hogy a településnek mind a négy – régi felosztás szerinti – részéből legyenek képviselők.
A tagok úgy döntöttek, hogy Konrád Dezsőt nevezik ki a vezetőtanács elnökévé, mivel ő nemcsak erdő- és legelőtulajdonos, hanem állatokat is tart, ráadásul személyét nem lehet összefüggésbe hozni korábbi falopásokkal. Az egyesület indulásához pénz kell, ezért a legelő- és erdőtulajdonos tagok hektáronként 100–150 lejjel járulnak majd hozzá az egyesület működési költségeihez. Ebből egyebek mellett kifizetik a zetelaki erdészetnek az erdőőrzéshez szükséges garanciapénzt, gazdálkodási tervet készítenek, valamint egy székhelyet is létrehoznak az egyesületnek.
Lőrincz Csaba megjegyezte, az egyesületnek köszönhetően reményei szerint nyártól már őrizve lesznek a szentegyházi erdők. Egyébként lehet még csatlakozni az egyesülethez, ezt bárki megteheti a helyi gazdaszervezet székhelyén, amely a polgármesteri hivatalban található – tájékoztatott Lőrincz.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!