Politikamentes, a hajdani közösségépítő kalákaszellem visszaállítását, valamint egy tiszta, élhető környezet kialakítását célzó civil szerveződés alakult nemrégiben Székelyudvarhelyen. Az UTCA-hoz rövid idő alatt közel ötven aktív tag csatlakozott.
2016. június 22., 14:182016. június 22., 14:18
„Mindenkire szükség van, azokra is, akik a kocsmában beszélnek róla” – mondta Magyari Lajos és Szabó Zsolt, az önkéntességen alapuló Udvarhelyért Tesszük Civil Akciócsoport (UTCA) alapítói, akikkel a kezdeményezésről beszéltünk. Először a Facebook közösségi oldalon népszerűsítették megmozdulásaikat, azonban csak a közeli ismerősökhöz jutott el az információ, így nem volt nagy eredménye. Május elején létrehozták internetes oldalukat, melynek logójában grafikai elemként a város első körforgalmából kimentett régi kockakő szerepel stilizálva, az utca alapelemének jelképeként.
„Horgászok vagyunk, gyerekkorunk itt telt el, a patakmedrek voltak a játszótereink. Jólesik látni, hogy azokba a patakokba, ahonnan évek óta kipusztult a halállomány, szép lassan visszatelepednek” –mesélte Magyari. Ő már legalább nyolc éve folyamatosan gyűjti a szemetet azokból a vizekből, ahova horgászni jár, és mindig elgondolkodtatja az, hogy a szemét soha nem fogy el. Csak ebben az évben ötször pucolta ki a Szejke patakmedrének ugyanazon szakaszát, hatodszor május elején a Facebook-oldalon meghirdetve harminc önkéntessel közösen végeztek takarítást.
Az UTCA-mozgalomhoz bárki csatlakozhat, aki tenni akar egy szebb, élhetőbb élettér érdekében. Amit önerőből meg tudnak valósítani, azt elvégzik, ami meghaladja erejüket, azt a problémát a városvezetőség elé tárják.
„Az utca embere jár-kel, sok mindent lát és érez” – mondta a névválasztás kapcsán Szabó Zsolt, az akciócsoport internetes oldalának ötletgazdája. Szeretnék, ha akkora támogatást szereznének a lakosság részéről, hogy észrevételeiket figyelembe véve a városvezetés megoldaná a közösségi problémákat. „Nem az egymásra mutogatás a célunk, szeretnénk egy jó történetet kihozni a mozgalomból” – magyarázták, hozzáfűzve, hogy az élővilág védelme is fő céljaik közé tartozik, így a Küküllőbe ömlő szennyvíz problémájára is igyekeznek megoldást találni.
A Jézus-kápolna mögötti lápos terület több gyógyvízforrást rejt, vizüket régen ivókúraként használták, ugyanakkor ülőfürdőre jártak oda a helyiek, ezt a területet is szeretnék kitakarítani és helyreállítani. Hosszú távú céljaik között szerepel ugyanakkor a régi kirándulóhelyek rendbetétele, Udvarhelyszék népszerűsítése, a régi udvarhelyi történetek – melyeket ők is még gyerekkorukban hallottak – megismertetése a fiatal internetező generációval. Ennek érdekében folyamatban van egy olyan egyesület létrehozása, amely gyerektáborokat, rendezvényeket szervezne. Az alapítók elmondták, ha az önkéntes munkán kívül bárki támogatni szeretné a mozgalmat, szívesen fogadnak olyan eszközöket, amelyek segítik munkájukat.
Vasárnapi kaláka
Legközelebbi akciójukra vasárnap reggel kilenc órakor a Kerekerdő bejáratához várják az udvarhelyi önkénteseket. A két-három órás kaláka feladatát a helyszínen ismertetik a részvevőkkel.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!