Fotó: Kristo Robert
Ketten rácsok mögött vannak már a Gábor család öt elítélt tagja közül, hárman azonban egyelőre menekülnek a jogerős börtönítélet letöltése elől. Gábor Róbert legutóbb még az előzetes letartóztatás elől is hetekig menekült. A megyei rendőr-főkapitányság szóvivője szerint ezúttal sem fog sokáig bujkálni, ugyanis a menekülő elítélteket átlagban két hónap alatt elfogják. Elmondása szerint hoztak már vissza körözött bűnözőt olyan országból is, amellyel kiadatási megállapodása sincs Romániának.
2016. június 20., 12:342016. június 20., 12:34
A hónap első felében Gáborék ellen meghozott végleges börtönítélet után Gábor Róbert volt az első, aki törvénytelenül akarta tovább élvezni szabadságát, mielőtt bemenne abba a börtönbe, amelyről oly lekicsinylően beszélt korábban: „Mi az nekem néhány év? Leülöm, s mikor kijövök, én leszek a király, ti pedig meghaltok.” Róbert sok kijelentése közül ez volt a leggyakoribb. A múlt heti újabb végleges ítéletek után a családfő és élettársa – Gábor Dénes és Ötvös Eszter – is elmenekült a börtönbe vonulás elől. A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip szerint nem sokáig ússzák ezt meg, előbb-utóbb meg fognak kerülni, hiszen sem anyagi forrásuk, sem támogatottságuk nincs ahhoz, hogy huzamosabb ideig elkerüljék az elfogást.
A szóvivő – akit arról is megkérdeztünk, hogy milyen hatással lesz büntetésükre a menekülés – felvázolta az ítélet-végrehajtás mozzanatait. Még a végleges börtönítélet előtt rácsok mögé kerülhet a gyanúsított, ha a bűnügyi kivizsgálás idejére megelőző intézkedésként vizsgálati fogságot rendel el a bíró, amire előzetes letartóztatási parancsot ad ki – magyarázta a szóvivő. Vannak, akik ez elől is el akarnak menekülni, mint ahogyan Gábor Róbert tette korábban.
A végleges börtönítélettel büntetés-végrehajtási parancsot ad ki az ítélőszék. „Az utóbbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy az összes elítéltnek körülbelül fele megpróbál kibújni az ítélet végrehajtása alól. Ez nem azt jelenti, hogy az elítéltek másik fele a parancs hatására önként jelentkezik, hogy letöltse büntetését, hanem azt, hogy nem próbálnak elmenekülni, megvárják a hatóságokat, és velük tartanak ellenállás nélkül” – magyarázta a szóvivő.
A végrehajtás elől menekülők ellen körözési parancsot adnak ki. Ez a parancs lehet országos, európai és nemzetközi. A szóvivő szerint átlagban egy-két hónap a menekülési idő: az elítéltek nagy többségét két hónap alatt elfogják, ám nagyon ritkán előfordult már, hogy öt-hat évig is sikeresen elkerülte az elfogást egy-egy elítélt. „Viszont végül úgyis börtönbe került” – fogalmazott Filip. A szóvivőtől azt is megtudtuk, hogy a menekülésnek semmilyen következménye nincs az elítéltre nézve, azaz nem kap érte sem hosszabb, sem szigorúbb büntetést.
A börtönítéletek is elévülhetnek – mondta el érdeklődésünkre Gheorghe Filip. A három évig terjedő börtönítélet öt év, továbbá a letöltendő időtartam alatt évül el: ha például kétéves börtönbüntetésre ítélnek egy bűnözőt, ám az hét évig elkerüli az elfogást, akkor elévül a büntetése. A három évnél hosszabb büntetések esetében nyolc év adódik hozzá az ítélet időtartamához, tehát egy négyéves börtönbüntetés esetén tizenkét év az elévülési idő. Ha Gábor Róbertnek időközben véglegessé válik az ítélete, amelyet kiskorúval történő emberkereskedelemért kaphat, akkor az utóbbi kategóriába kerül, és több mint kilenc évre kellene eltűnnie ahhoz, hogy megmenekülhessen a börtönbüntetés letöltése elől.
„Az európai és nemzetközi körözési parancsokkal legtöbben megkerülnek. Olyan országokból is hoztunk már vissza elítéltet Romániába, amellyel kiadatási megállapodásunk sincs” – mesélte Filip. Hozzátette, hogy vannak, akik menekülésük közben követnek el bűncselekményt. Ilyenkor törlődik a korábbi elévülési idő, az új bűncselekmény büntetése is hozzáadódik az előzőkéhez, és az utolsó ítélettől kezdődik az új elévülési idő.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!