Fotó: Barabás Ákos
Sikerült elérnünk egy olyan szülőt, akinek a gyerekei kukoricacímerezni mentek Battonyára, illetve a munkaközvetítő pedagógust. Íme, ahogy a helyszínen látták a mérgezésgyanús esetet, illetve az, amiről a szülők értesülhettek.
2016. július 06., 11:302016. július 06., 11:30
2016. július 06., 11:322016. július 06., 11:32
A bogárfalvi Fancsali Dalma 17 és 18 éves lányai múlt szerdán indultak Magyarországra, a Békés megyei Battonyán vállaltak kukoricacímerező idénymunkát udvarhelyi tanárok közvetítésével. „A vasárnapi munka után visszatértek a szállásra, vacsoráztak, majd éjjel fél egy felé érkezett egy üzenet a nagyobbik lányomtól, hogy reggel nem tudják, mikor fogunk beszélni telefonon, mert komoly ellenőrzés lesz a táborban” – magyarázta az édesanya. Hétfőn délelőtt tíz órakor írt üzenetet a gyerekeinek, mivel továbbra sem kapott tájékoztatást a fejleményekről.
„Akkor már a kórházból telefonált a lányom, mondta, hogy tévesen vegyszerezték azt a kukoricatáblát, amelyben vasárnap dolgoztak” – mondta. Az aggódó szülő szerint a felvigyázó tanárok már vasárnap este figyelmeztették a diákokat az ártalmas vegyszerre, de a szülőket nem értesítették a történtekről.
„Egy tanár sem hívott, hogy mi történik, hogy ne aggódjunk. Csak a lányaimon keresztül kaptam információkat, miután az orosházi orvos megengedte, hogy felvegyék a kapcsolatot velünk” – panaszolta Fancsali Dalma.
A lányok beszámolói szerint két diáklány pánikrohamot kapott és rosszul lett, de más problémát nem találtak az orvosok. Hétfőn este már megkapták a kibocsátópapírt a kórházaktól, de éjszakára még ott maradtak.
Mivel az érintett gyerekek szülei szerint a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskolán keresztül mentek diákmunkára a fiatalok, felvettük a kapcsolatot Trinfa Pálma igazgatóval. A szakközépiskola vezetője elmondta, nem az intézmény szervezte a munkát az udvarhelyszéki diákoknak, de a közvetítő tanárok egyike, Sata Ignác az intézmény tantestületének tagja. Vele telefonon beszéltünk a történtekről, hiszen felügyelő tanárként ő is ott van a táborban. Elmondta, már tíz éve jár ki Magyarországra címerezni hibrid kukoricát a fiatalokkal.
„Egy traktorista észrevette a táblában dolgozó gyerekeket, és megijedt, hogy azt nem a megfelelő szerrel permetezte be 12 órával korábban. Ezért felhívta a mezőgazdasági cég főnökét, aki riasztotta a katasztrófavédelmet, mivel nem talált a közelben orvosokat. Mint utólag kiderült, a traktorista által veszélyesnek gondolt szer ártalmatlan volt, de beindult a katasztrófavédelem protokollja, amit nem lehetett megállítani” – tájékoztatott. A zömében udvarhelyi és környékbeli diákok részéről nem érkezett panasz, ennek ellenére 142 fiatalt preventív vizsgálatra vittek.
„Idén többnyire udvarhelyi iskolákból jelentkeztek a munkára, de vannak Homoród mentiek, korondiak és csíkszékiek is” – mondta a tanár, hangsúlyozva, hogy nem iskolai rendezvény, hanem egy nyári munkalehetőség, amelyre többen évek óta visszajárnak, még egyetemisták is jelentkeznek. Kedden már a legtöbb diák visszatért a táborba, sőt a mezőn is dolgoztak már Sata szerint.
Huszonhárom gyereket a szegedi és az orosházi kórházból csak kedd délelőtt engedtek vissza Battonyára a kórházi eljárások miatt. „A gyerekek jól vannak, mindegyik kórházban azt mondták, hogy semmilyen mérgezésre, fertőzésre utaló jel nincs” – hangsúlyozta a tanár, aki nevetségesnek találta a különböző híreszteléseket. Elmondta, hogy amint tudta, a szülőket is értesítette. Sata szerint gond volt, hogy késő este kezdődött a vizsgálat, hajnali háromkor távoztak a mentők, úgy véli, a szirénák hangja, villogása, a sok orvos jenléte nagyobb riadalmat okozhatott a gyerekek körében, mint a tények.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!