Fotó: Barabás Ákos
Noha a kisebb települések nem kaptak pótlékot a féléves költségevetés-kiegészítéskor, így is több pénzből gazdálkodhatnak az előző évekhez képest, ezért azok elöljárói igazságosnak tartják az idéntől életbe lépett új költségvetési rendszert. A nagyobb községek vezetői szerint a jogszabály azoknak kedvez, akik nem tudják megfelelő hatékonysággal beszedni például az adókat. Bár ők kaptak pénzeket a kiegészítéskor, így is valamivel kisebb keretből gazdálkodhatnak az elmúlt évekhez viszonyítva.
2015. augusztus 23., 18:282015. augusztus 23., 18:28
„Mi nem kaptunk pénzt a féléves költségvetés-kiegészítéskor, azonban én számítottam is rá, hogy most azok a települések fognak előnyben részesülni, amelyeket év elején negatívan érintett az új jogszabály életbe lépése. Utóbbi nyomán több nagyobb település kevesebb pénzhez jutott az áfavisszaosztásból, de olyan helységek is voltak, akik semmit sem kaptak” – nyilatkozta Kányád polgármestere. György Sándor elmondta, ha az éves költségvetést vesszük figyelembe, így is jól járt az általa vezetett község, hiszen nagyobb keretből gazdálkodhatnak, mint az előző években. Az új jogszabályok pozitív hozadékának tartotta azt is, hogy már a tavaszi hónapokban bátran belevághattak egyes beruházásokba, tudván, megvan a pénzük a kivitelezésre, és nem kellett azon gondolkodniuk, vajon fél év múlva kapnak-e pótlékot.
Noha Szentegyháza sem kapott a mostani kiegészítésből, a helyi polgármester mégis igazságosabbnak tartja az új jogszabályt, hiszen annak köszönhetően tavalyi költségvetésük többszöröséből dolgozhatnak idén. Rusz Sándor hangsúlyozta, ideje volt, hogy egy jobb elosztási rendszer alapján jussanak pénzhez a települések, mivel a pénzhiány miatt egyes helységek kevésbé tudtak fejlődni a többihez képest. Példaként elmondta, hogy Szentegyháza útjainak csupán tizenhárom százaléka van leaszfaltozva, míg több községnél ez az arány kilencven százalékon felül van. „Most, hogy csak az év elején porul járt települések kaptak pénzeket a féléves kiegészítéskor, úgy érzem, helyreállt a korábban felborult rendszer. Ezek után remélem, Hargita megye önkormányzata nem csak a nagyobb településeket fogja segíteni a kormánypénzek elnyerésében, arra hivatkozva, hogy ők kevesebb pénzből gazdálkodhatnak az új törvények miatt” – jelentette ki Rusz.
Több mint 700 ezer lejes költségvetés-kiegészítést kapott Farkaslaka, ám így is kevesebb pénzt költhetnek el tavalyhoz képest – fejtette ki Kovács Lehel, a község polgármestere, hozzátéve, év elején nagyon el voltak keseredve azért, mert a kormány ellehetetleníti a munkájukat, ám most örülnek a pénznek, aminek köszönhetően „levegőt vehet a település”. Mint mondta, az összeg nagy részét olyan beruházások finanszírozására költik, mint a farkaslaki általános iskola tornatermének rendbetétele, a biztonsági célokat szolgáló kamerarendszer beüzemelése a község területén, a bogárfalvi kultúrotthon feljavítása, illetve az ingatlanok tulajdonjogának tisztázása.
Parajd vezetősége is örült az anyagi pótléknak, közel 1,2 millió lejt kaptak az államtól – részletezte Bokor Sándor polgármester. Rámutatott, nagy szükség van az anyagiakra, hiszen négy – több mint négymillió euró összértékű – európai uniós pályázat megvalósítása van folyamatban a község területén. A pályázati önrészek kifizetése fontos Lövétén is – tudtuk meg a község elöljárójától –, ahol egyebek mellett hamarosan befejeződik a turisztikai információs központ építése, valamint az iskola modernizálása. Lázár Zoltán kimondottan örült annak, hogy a költségvetés-kiegészítéskor 500 ezer lejt kaptak, ám megjegyezte, az elmúlt évhez képest így is kisebb a községi büdzsé.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
szóljon hozzá!