Fotó: Pál Árpád
Kis- és Nagygalambfalva minden utcáját leaszfaltozzák jövő évben egy EU-s pályázatnak köszönhetően, melyet a galambfalvi polgármesteri hivatal nyert el. Az útjavítás mellett árvízvédelemre, illetve járdaépítésre is költenek a pénzből.
2016. július 12., 12:432016. július 12., 12:43
Kis- és Nagygalambfalván egy korábbi pályázatnak köszönhetően már nyolc és fél kilométernyi utat sikerült leaszfaltozni, valamint sáncokat és 6,5 kilométer járdát tettek rendbe – magyarázta lapunknak a község polgármestere. Gyerkó Levente elmondta, nemrég egymillió euróért pályáztak sikeresen, így a fennmaradó 5,5 kilométernyi kövezett utcára is aszfalt kerül. Ezenkívül három kilométernyi járda megépítése is a projekt részét képezi, ahogyan az is, hogy 600 méternyi támfalat építsenek a folyóvizek mentén. Gyerkó szerint ez árvízvédelmi szempontból fontos, noha idén nem okoztak nagyobb károkat az áradások, a korábbi években arra is volt példa. Két kisebb hidat építenek még a Nagy-patakon Nagygalambfalván, hiszen jelentősebb esőzések idején a település egyes részei el vannak szigetelve.
„Örülünk, hogy sikerül minden utcát leaszfaltozni. Szerencsénk, hogy az elmúlt években tudtunk erre pénzt szerezni az Uniótól és a kormánytól is. Ezt ugyanakkor meg kellett előzze a szennyvíz- és az ivóvízhálózat teljes kiépítése, hogy azok miatt ne kelljen feltörni az utat” – fejtette ki a polgármester.
Gyerkó rámutatott, egyelőre az új projekt dokumentációs felével vannak elfoglalva, remélik, hogy ősszel közbeszerzési eljárást hirdethetnek, így jövő tavasszal elkezdődhet a kivitelezés.
Mezei úton is aszfaltoznának
Gyerkó Levente elmondta, dokumentációt állítottak össze tizenegy kilométernyi mezei út rendbetételére, ahol kövezni, illetve aszfaltozni is szeretnének. Noha erre már volt európai uniós kiírás, arra nem tudtak jelentkezni, mivel az online regisztráció mindössze hat percig tartott. A polgármester úgy tudja, hamarosan újabb pályázati lehetőség lesz, reméli, azon nagyobb szerencsével járnak. Ezenkívül folyamatban van az erdei útjaik rendbetételével kapcsolatos dosszié összeállítása is, remélik, már idén lesz lehetőségük pályázni.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!