Fotó: Barabás Ákos
Családias, vidéki környezetben, szeretetben és elfogadásban nevelkednek azok a gyermekek, akik a székelyudvarhelyi 4-es számú Családi Típusú Elhelyezőközpont gondos felügyelete alá tatoznak. Habár állami támogatásban is részesülnek, a „fejpénz” mellett elkél a támogatás a családi házaknál: a felcseperedő gyermekeknek játszóruházatra van szükségük, e célból szervez ruhagyűjtési akciót az Udvarhelyszéki Anyák közössége.
2015. augusztus 27., 12:542015. augusztus 27., 12:54
2015. augusztus 27., 16:032015. augusztus 27., 16:03
A hétvégén tartandó baba- és gyermekruhabörze égisze alatt azokat a ruhadarabokat, melyeket a részvevők nem tudnak eladni és nem vinnének haza, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság felügyelete alá tartozó udvarhelyi elhelyezőközpont gyermekeinek ajánlják fel a szervezők. Ugyanakkor szívesen fognak ruhaadományokat is.
A székelyudvarhelyi Függetlenség utcai elhelyezőközponthoz 29 különböző életkorú gyermek tartozik, közülük hatan hivatásos nevelőszülőknél, a többiek pedig Felsőboldogfalván, Karácsonyfalván és Oklándon, a LIA Alapítvány által felajánlott családi házakban élnek. A központ egyébként 2004 óta működik Udvarhelyen. „A családi típusú házakban a körülmények nem sokban különböznek a hivatásos nevelő szülőknél lévő körülményektől, csupán annyiban, hogy több, öt-hat gyermek él egy fedél alatt a nevelőkkel” – magyarázta szerkesztőségünknek Both Tímea, a központ vezetője. A családi házaknál két-két nevelő felügyeli a gyermekeket, ugyanakkor iskola után délutáni nevelő – egy személy – segít a fiataloknak a tanulásban.
Négy ilyen családi típusú központ működik a megyében, zömmel olyan gyerekekkel, akik szüleik rossz szociális helyzete miatt kerültek a rendszerbe. „Habár a cél a családokhoz való visszahelyezés lenne, ez nagyon ritkán valósulhat meg. Az örökbeadás is kevés, hiszen az örökbefogadók minél fiatalabb, lehetőleg két év alatti gyermekekre vágynak, ezek a fiatalok pedig rendszerint ennél idősebbek” – jegyezte meg a központ vezetője. A rendszer a nevelőszülői-hálózathoz hasonlatos: a központokban élő fiatalok addig maradhatnak, amíg tanulmányaikat végzik – akár 26 éves korukig –, illetve munkába állás után még fél évtől két évig maradhatnak a gyermekvédelmi rendszerben.
Az udvarhelyi központ házaiban jelenleg négy és húsz év közötti fiatalok élnek. A közel harmincfős csapat gyakran találkozik, hisz évente több közös táborban vesznek részt, illetve olyan foglalkozásokon, amelyeket a központ szervez. Továbbá ellátásukról is az elhelyezőközpont gondoskodik: a gyermekek fejenként napi 16 lej 60 bani állami élelmiszer-juttatásban részesülnek, mindennapi étkezésüket ebből fedezik. Ruhaneműt is a központ vásárol számukra: erre külön költségvetésük van.
„Többnyire új ruhákat vásárolunk, amelyeket iskolába hordanak a gyermekek. Ettől függetlenül szükség lenne olyan hétköznapi ruhaneműkre, amelyeket az udvaron, otthon tudnának hordani” – magyarázta Józsa-Csiki Zsuzsánna szociális asszisztens, a központ munkatársa. Munkájukat adományokkal a LIA Alapítvány is segíti, ezúttal a helyi erőforrásokat is szeretnék mozgósítani a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság helyi munkatársai. Ezért született az Udvarhelyszéki Anyák közösségével együtt a ruhagyűjtés ötlete. A babaruhabörzét szombaton délelőtt tíz órától tartják a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolában, ugyanakkor ide várnak mindenkit, aki felajánlana használt, de jó állapotban lévő, főként őszi-téli ruhaneműt és lábbeliket az elhelyezőközpont gyermekeinek javára.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
szóljon hozzá!