Lassan hagyománnyá válik Székelyudvarhelyen, hogy a vízügyi hivatal megbízottjai tavaszi nagytakarítás címszó alatt a meglévő engedélyeikre hivatkozva tarlóégetést végeznek a Nagy-Küküllő partjain. Március 10-én a Fások utca melletti folyószakasz mindkét oldalán meggyújtották a tél folyamán elszáradt növényzetet, természetesen lángra kapott az eldobált szemét is. Több olvasónk is felháborodását fejezte ki amiatt, hogy hatalmas füst borította be a környéket.
2011. március 10., 16:052011. március 10., 16:05
2011. március 10., 16:552011. március 10., 16:55
Amint a helyszínre érkeztünk, a vízügy szakemberei (fáklyákkal felszerelkezve), észrevéve, hogy nem épp helyénvaló, amit tesznek – jóllehet állítólag felhatalmazásuk és engedélyük is van a tűzgyújtásra –, autóba ültek, és elhajtottak. Amikor rákérdeztünk, honnan jöttek, csak annyit feleltek: a határról. A Nagy-Küküllő medrének egyik oldalát a fa- és betonhíd közti szakaszon felégették délelőtt tíz óráig, majd miután minden helyi sajtós elhagyta a helyszínt, visszajöttek, és felégették a meder másik oldalát is. A vízügy megbízottjai nem mertek a nyilatkozni, de annyit elárultak, hogy felsőbb utasításra cselekedtek (természetesen féltek attól, hogy elbocsátják őket munkahelyükről, ha nem végzik el a kiszabott munkát).
Ambrus László környezetvédő is a helyszínre érkezett, és igencsak rosszallóan csóválta fejét, látván a „nagytakarítás” eredményét. „Ez egy visszatérő probléma, minden tavasszal felgyújtják a partot. A környezetvédelmi törvény ezt tiltja, különböző engedélyekhez kötik az égetést. Már a múlt héten sokan jelezték nekünk, hogy égetik a száraz növényzetet. Eléggé bosszantó, mert évekkel ezelőtt csemetéket ültettünk ide, ezek ilyen esetekben megsérülnek. Mindamellett, hogy környezetszennyező a füst, a most meginduló életet is elpusztítja (növényzetet, rágcsálókat, rovarokat). A megoldás természetesen, hogy rendszeresen kellene kaszálni a partot, vagy hagyni a nővényeknek, hogy fejlődjenek” – fogalmazott a környezetvédő.
A vízügyi hivatal székelyudvarhelyi igazgatója, Ádám Mózes azt mondja, már egyszerűen unalmassá vált minden évben elmagyarázni a környezetvédőknek, hogy nekik a tarlóégetésre engedélyük van. „Megkérek minden érintettet, hogy vegyék a fáradságot: le szeretnék ülni velük egy tárgyalásra. El szeretném mindenkinek magyarázni egyszer és mindenkorra, hogy mi az, amit szabad, és mi az, amit nem. Mindenki pontosan hivatkozzon a törvényre, mutassák meg papíron, mi az álláspontjuk, már tisztázni kellene ezt a kérdést. Ez a téma kezdett unalmassá válni. A vízügynek most is, mint korábban, megvan az engedélye az égetésre” – hangsúlyozta Ádám Mózes.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!